| ro74florin a întrebat:

Doresc sa cumpar un transportor auto de 3.5 tone care se conduce cu categoria B de permis auto. Ce configurație este cea mai buna? Lungime platforma, roti duble sau simple, marcă?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta-ti un transportor Mercedes cu roti duble si platforma lunga.

| ro74florin explică (pentru Bula):

Ce dimensiuni sa fie platforma? păreri despre IVECO DAILY 3. O cu sasiu L4 sau vw crafter 2. o sasiu L4

| ro74florin explică (pentru Bula):

Cu roti duble nu se poate omologa rar.

| Bula a răspuns (pentru ro74florin):

Daca nu gasesti cu roti duble, atunci ia cu roti simple.

| ro74florin explică (pentru Bula):

Clar

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am mers doar cu cateva platforme, deci nu stiu care ar fi mai bun.
Insa:
VW LT cabina dubla cu motor MAN 2.8 era lunga a naibii dar stabila, viteza de croaziera la ea e 80-90km/h indiferent de incarcatura, iar la urcari merge ca pe drept. Nu e de viteza, dar e foarte puternica, trage orice, urca oriunde.
Mercedes Sprinter cabina mica, motor 2.2 e ceva mai scurta (depinde si cum e facuta), mai chinuita la deal sau la masini grele, dar fuge pe drept 120-140 (mai mult goala). E buna pentru ca se incadreaza la B, consuma destul de putin si calatoreste repede, insa cand pui masina pe ea, o incetineste grav.
Am mai mers cu Mitsubishi L200 mai vechi, cu motor 2.5 (parca) + remorca pe 2 punti. Era mai smechera decat LT-ul, prindea viteza mare, iar incarcatura nu o afecta prea mult, tragea si atunci, dar trebuia sa fii atent la balans.
LT-ul ala nu stiu daca se incadra la B, si se conducea ca un camion.
Iar L200 + remorca nu se incadreaza la B, trebuie BE.