| Nelu_Stoian_1982 a întrebat:

Am si eu o intrebare am permis categoria C pot conduce un camion de 10 tone?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti conduce, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"j) categoria C:
1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;"

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poti sa mergi si pe 25

| Rancilio a răspuns:

Vezi ca pe langa permis iti trebuie si atestat!