| sasha898 a întrebat:

Dupa ceva timp de cind am permisul a venit momentul sa imi cumpar o masina si am deja citeva variante. 1. bmw m5 2001; 2. volvo s60 2003; 3. Mazda 6 2002-2005; jaguar x-type 2004. Aceste masini le-am gasit pe net si de pe la prieteni, acum trebuie sa aleg din astea toate, inca e cam greu, sper sa ma ajutati voi. Ms!

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

Deci primul comentariu e penal rau laughing) (sa-mi fi zis mie cineva asta fata in fata ii dadeam si cateva palme =]] stai nene, daca ma tine bugetul pot sa-mi iau si Lamborghini, care e problema? doar sunt banii mei, imi iau ce vreau eu de ei). Cat despre masini, are dreptate ca sunt destul de periculoase, adica in sensul ca sunt puternice si un incepator nu prea poate stapanii o astfel de masina, pentru ca nu are experienta (o poate stapanii la viteza mica gen ~100, dar sa fim seriosi, ce incepator merge cu un BMW cu atat? atunci e nevoia aia de viteza, adrenalina etc). Sincer sa fiu nici mie nu-mi place Loganul, nu sunt cu perceptia ca e masina proasta sau chestii de genu, am condus Logan si merge bine, nu am avut probleme, dar pur si simplu nu ma atrage big grin. Nu stiu de ce multi zic: moaa, iti iei jaf d-ala de prin 2000-2004, nu-i buna de nimic aia, fier vechi etc si pe mine sincer ma apuca rasul, pentru ca cei care zic asta inseamna ca nu au avut una sa vada cum e (sau daca a avut, nu a fost prea bine ingrijita sau a avut probleme etc). Dar uneori, un fier vechi d-asta e mai bun decat una noua (acum toti or sa inceapa cu: pff, nici nu se compara etc), si da, una veche nici nu se compara cu una noua, dar acum depinde de noroc, cat de fiabile sunt samd.dau un exemplu real: am doi prieteni care si-au luat masini, unul si-a luat un Seat Ibita 2002 1.6, celalalt un Renault Megane nou (2012 sau 2013) 1.6 parca. teoretic nu se pot compara, diferenta de 10 ani intre ele, in 2 ani de zile, asta cu Seatu' nu a bagat un ban in ea, decat a schimbat distributia etc, astea normale, in rest nimic.cel cu Renault in astia 2 ani a bagat vreo 2000 lei in ea, pe langa costurile normale, cand a inceput sa zica: ce ma, ca dupa vreo 10 000 de km a inceput sa nu mai mearga aia, cealalta. Depinde si de noroc zic eu, sunt unii care cu un Peugeot nu merg 10 000 km fara sa bage cateva sute in el si altii care nu au bagat un ban in el, cum poti explica asta? Despre variantele care le-ai spus tu, eu as alege BMW M3 sau Mazda 6. Baftawinking

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

M5? Jaguar?
De cand ziceai ca ai permisul? De ieri?
De unde stii tu ca ti se potrivesc astfel de masini?
De M5 spunea si Porcisteanu ca e o masina periculoasa, greu de tinut pe drum, si te-ai trezit tu sa ti-o doresti, sa pui bulinele pe ea...
Revino cu picioarele pe pamant.
Logan 1.4 mpi, pentru tine. Si nu fa gat, ca n-am zis Matiz.

| sasha898 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Auzi prietenas tu crezi ca daca am luat abia permisu sunt sunt fara experienta? Sa stii canmerg la volan de la 13 ani, nu glumesc de la 13 ani incoace merg aproape zilnic pe masina. Si am mers eu pe destule masini ca sa-mi dau seama ce masina sa-mi iau. Asa ca mai bine miai da o parere legata de tema si daca ai putea sa-mi zici cit consum scot din un bmw m5 automat 1.9.

| suntserios a răspuns (pentru sasha898):

Si tu crezi ca joaca ta la 13 ani se numeste experienta la volan?

de ce naiba iti cauti cazane de 14 ani vechime cand poti lua masini de 4-5 ani la aproape acelasi pret.

Din ce ai enumerat tu acolo mazda 6 e cea mai buna alegere pentru un incepator

| Mihai1810 a răspuns (pentru sasha898):

De ceva timp inseamna de 13 ani? Asa glume nu am mai auzit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sasha898):

Am avut un prieten care conducea 'aproape zilnic' de pe la 9 ani. Si il invatase ta-su incepand de pe la 4 ani, in brate la el, dar folosea si pedalele. La 12 ani furam masina si ne plimbam deja prin oras, faceam demaraje 0-100, pe unele portiuni prindea chiar 140, cu o coaja de Kadett din '86. Da' baiatul a fost campion la karting, la fiecare concurs la care se prezenta, venea cu loc pe podium. Pe judet lua 1 in serie. In prezent are permis de 2-3 ani, peste 200. 000km parcursi, si absolut nici un eveniment rutier. Si tot conduce masini normale.
Eu am dubii despre experienta si interesul tau pentru masini, daca numesti BMW M5, unul cu motor 1.9
Se pare ca nu stii ce inseamna M5.
Eu ti-am zis, ia-ti Logan 1.4 mpi. Asta e recomandarea mea, dupa cativa ani bunicei de permis, in care am condus suficiente masini, incat sa stiu ce si cum.
Din spusele tale, sunt aproape sigur ca nu ai cei 18 ani, si vrei doar sa-ti faci o idee 'smechera' despre cum va fi la 18 ani, cand vei lua permisul.
Iti dau eu o tema mai realista de dezbatut, la tine in minte: ce buget ai pentru benzina, considerand ca la 18 ani inca esti/vei fi elev?
Cu 30 de lei abia iesi doua zile cu Logan 1.4 mpi. Cu un motor puternic abia faci un demaraj de 30 de lei.
Am avut un Opel foarte puternic, si de 100 de lei nu ma plimbam cu el nici macar doua ore. Cu Dacia 1310 sau Logan 1.4, de 30 de lei fac naveta 3 zile la atelier (70km, cam asa).

| sasha898 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In primul rind sunt din rep. Moldova in a 2lea eu am de gind sa iau o masina cu volan dreapta cu nr gb. Probleme cu consumu nu prea o sa fie pentru ca nu o sa merg cu incontinuu, voi merge doar seara pin in oras, magazin, club, chestii de astea.Deja mia cam iesit din minte m5 acum ma orientez mai mult pe jaguar x type, are un prieten de al meu si il vinde si ma gindeam sa-l cumpar, dar sunt cam rare masinile si nu stiu cum o sa ma descurc cu piesele.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tu crezi ca o masina veche de 10-14 ani mai poate fi numita ''masina''? Aia e un fier vechi.

| sasha898 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai si tu ce propui? Bani pentru una noua nu am iar in dacie tot nu vreau sa stau :d

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru sasha898):

''iar in dacie tot nu vreau sa stau :d''

Asta fiindca ai o mentalitate invechita si esti superficial. Asa zisele masini enumerate de tine sunt fiare vechi pe langa un Sandero Stepway nou. Nu mai vorbim de Duster... Daca le ridici pe platforma si te uiti pe sub ele o sa-ti vina sa plangi.

| Celcareajuta a răspuns:

Logan 1.4 MPI. Jaguaru o sa il ții parcat daca o sa pice ceva...BMW la fel. Mașina e o unealta care sa te deplaseze... daca vrei sa ai di plăcerea de a avea ceva frumos strânge bani si uita de GB si volan pe dreapta. Consumul nu o sa fie o problema daca nu o sa mergi cu ea happy