| Minifig7 a întrebat:

Este obligatorie vesta reflectorizanta pe timp de zi/noapte in timpul plimbari cu bicicleta? Este problema (ma opreste/amendeaza politia) daca folosesc banda reflectorizanta (http://imgur.com/sCWCA7r modelul asta il folosesc) in loc de vesta reflectorizanta.

Răspuns Câştigător
| FuriaGogoasei a răspuns:

Art. 14. – In circulatia pe drumurile publice bicicleta trebuie sa fie:

a) prevazuta cu dispozitiv de franare eficace;

b) prevazuta cu un sistem adecvat, functional, de directie;

c) dotata cu sistem de avertizare sonora; se interzic echiparea si folosirea sistemelor de avertizare sonora specifice autovehiculelor;

d) echipata in fata cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina de culoare rosie si cu cel putin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare;

e) echipata cu elemente sau dispozitive care, in miscare, formeaza un cerc continuu, fluorescent- reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spitele rotilor.