| Leonard02 a întrebat:

Salut, noaptea sunt obligat să am vesta reflectorizanta daca am faruri pe bicicleta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, esti obligat daca nu exista iluminat public.
Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 161
(1) Se interzice conducătorului de bicicletă sau trotinetă electrică, după caz:
o) să circule în interiorul localităţilor în care nu funcţionează iluminatul public, precum şi în afara localităţilor fără a purta îmbrăcăminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lăsarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusă;"

| darrio2007 a răspuns:

Da, este obligatoriu.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatoriu sa ai si vesta reflectorizanta, ca sa fii vizibil de la distanta.

| sierra1 a răspuns:

Imbracamintea cu elemente fluorescent-reflectorizante este obligatorie numai in afara si in interiorul localitatilor unde nu functioneaza iluminatul public, de cand se innopteaza si pana in zorii zilei sau cand vizibilitatea este redusa.