| AlpiNN a întrebat:

Vesta reflectorizanta este obligatorie si ziua pentru biciclisti?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, dacă condițiile meteo o impun (ceață, nori, ploaie, etc.).
Art. 161, lit. r din O.U. privind circulația pe drumurile publice, numărul 195/2002 (regulament de aplicare).
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Conform O.U. 195/2002 nu este obligatorie ziua decat in cazul in care conditiile meteo nu sunt favorabile adica: Ceata, ploaie, inorat afara si vizibilitatea este scazuta etc. Nu te costa nimic asa ca pentru siguranta ta ar fi bine sa o porti in permanenta (Cand esti cu bicicleta bine inteles).

| κλάους a răspuns:

Nu

| AndressAndreea a răspuns:

Atata timp cat afara este ceata, ar fi bine sa o porti. Totusi, in caz de ceva sa o ai la tine de rezervawinking