| ToReEtO a întrebat:

Salut,
Ieri am observat la masina mamei, un opel corsa c 1.7 di, ca la turatii mari 3500-5000 scoate cam mult fum negru. Poate fi de la depuneri de calamina pe turbina sau ceva mai grav? Mentionez ca mama merge cu ea la turatii mici pana in 2500.
Mersul cu ea turata ar face-o sa nu mai scoata fum? Multumesc!

4 răspunsuri:
| AlexEuManu a răspuns:

Deci daca e diesel e normal sa scoata dar daca nu e diesel si e benzinar dua la testul de fum la service

| ToReEtO explică:

Nu se simte consum in plus.

| asterisc a răspuns:

Daca mi scoate sunete mai ciudate, atunci cu siguranta este din cauza depunerilor de calamina pe turbina, poti sa o duci la service sau poti sa o cureti tu acasa. Gasesti destule tutoriale pe net.

| acatrineimaria a răspuns:

E doar un consum exagerat de combustibil.