| HHTR a întrebat:

Salut, ieri m-am dus la tara cu masina, pe drum m-a oprit radarul din cauza vitezei in localitate. Aveam 81 km/h. Le-am spus ca ma grăbeam la o înmormântare și ca trebuia sa ajung urgent, m-au iertat și m-au scutit de amenda de 700 si ceva de lei și mi-au dat doar un avertisment și 4 puncte de penalizare!
Acum vine întrebarea!
Mai pot sa ma angajez ca șofer de distribuție dacă in cazierul auto sunt trecute astea 4 puncte?
Știu ca punctele se șterg după 6 luni, dar dacă scot cazier din nou peste 6 luni mai am 4 puncte înscrise in el? Sau se elimina după 5 ani la fel ca și amenzile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Punctele de penalizare se anuleaza dupa 6 luni, daca n-ai mai primit altele in aceasta perioada.
Sanctiunea contraventionala, indiferent daca este cu avertisment sau cu amenda, va figura 5 ani in cazierul auto, astfel ca va apare.
Ca te vei putea angaja sau nu depinde doar de angajator, acesta poate sa nu bage in seama o abatere destul de minora.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mi se pare sa nu ai 6 pe cazier, asa zicea la o oferta de lucru pe net. Depinde de firma fiecare cu mucii ei

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In cazierul auto raman toate abaterile, inclusiv incalcarile de viteza pentru care ai primit avertisment.
Eu zic ca te poti angaja in continuare ca distribuitor, ca e o abatere 'banala'. Doar cei cu accident in cazier, sunt refuzati de majoritatea firmelor, mai ales daca au permisul de putin timp.

| xerxes1 a răspuns:

Nu cred ca se leaga nimeni de niste puncte amarate.Altele sunt chestiile care conteaza in cazier.

| seularts a răspuns:

Man, la modul cum ai pus intrebarea ma gandeam ca este o problema de matematica big grin Sincer, nimanui nu ii pasa de punctele alea atat timp cat nu ai facut nimic aiurea in cazier sa pui in pericol viata ta si a altora sau sa faci pagube materiale (gen sa intri cu un tir cu oua intr-o alta masina si toti puii sa se nasca instant).