| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Salutare! Azi dimineață m-a oprit miliția și din cauza unor probleme mi-au fost date 5 puncte penalizare. 3 puncte penalizare și 2 puncte penalizare amenda, în total 5 puncte. Eu mai aveam 11 puncte penalizare, dar acum umblu cu o ordonanța pe care o inoiesc din 30 în 30 zile deoarece ma judec cu aceeași politista care mi-a dat și punctele. La 15 puncte acumulate se suspenda pe 30 zile, însă eu acum nu am permis ci doar ordonanță. Ce ar trebui sa fac? Ce permis sa predau la politie dacă eu nu-l am?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei preda la politie adeverinta cu drept de circulatie si nu vei mai putea circula legal pe perioada suspendarii dreptului de a conduce.
Daca o faci si esti prins vei avea dosar penal si poti fi condamnat penal, cu inchisoare sau amenda penala, caz in care permisul de conducere iti va fi anulat, indiferent ce pedeapsa vei primi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti sigur ca ai luat 5 puncte si nu 3?
ca alea 2 erau doar puncte de amenda.

Si la cate puncte ai in palmares e intuitiv ca nu prea stii legislatia.