| coadadematura a întrebat:

Salut.
Pentru depasirea vitezei cu pana la 50kmh peste limita admisa, poti lua doar puncte penalizare fara a primi si amenda? Ma refer sa nu fie nevoie sa si platesti amenda, sa primesti doar puncte penalizare care expira dupa 6 luni (sau 12, nu mai stiu)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur vei fi si amendat, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 102
  (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
  (2) Amenda contravenţională prevăzută la alin. (1) se aplică şi conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 6 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. d).
ART. 108.
(1)Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
d) 6 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
  3. depăşirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;"

| Simpatic a răspuns:

De obicei politistul nu da puncte fara amenda aferenta! ca exceptie de la asta am patit si eu si probabil si alti soferi, sa primim dor avertisment scris si puncte dar fara "bani" in perioada cand erau politistii in greva! in rest nu prea vad de ce un politist ti-ar da doar avertisment pentru ca ai depasit viteza maxima pe acea portiune de drum cu +20 de km de exemplu!
stim cu totii ca politistii nostri de la rutiera nu te opresc ca sa iti umfle roata, ei de obicei cand trag o masina pe dreapta au motive sa o faca!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, daca depasesti cu 5-10 km e posibil sa primesti doar puncte de penalizare. Eu am patit odata prin cu 73 in localitate. Depinde de ce chef are politistul, de cum te comporti samd.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Mă, da în străinătate cum poate românul să respecte legislația rutieră, iar în România să pună astfel de întrebări? Auzi, primesc și amendă sau doar puncte de penalizare.
Eu aș propune să se introducă în legislația rutieră, recidiva, iar la trei abateri de același fel să se suspende dreptul de a conduce orice categorie auto 12 luni.
Dacă se spune limita de x kilometri, de ce în România nu se respectă, de același șofer, care dacă circulă în occident e miel acolo, iar aici e zmeu?

| Lidia09 a răspuns:

Da, se poate. Este posibil să primești puncte de penalizare pe permisul de conducere chiar dacă nu primești o amendă însoțitoare...