| MateoTrad a întrebat:

In 2 luni o sa iau permisul de conducere si ma tot gandesc la ce masina sa imi iau.
Ca variante am asa:
Golf 5 din 2006-2007 1.9 tdi 105cp
Ford Focus 2009-2010 1.6tdci 109cp
Bmw 320d 2004-2005 2.0d 150cp
Dintre toate cel mai mult imi place cum se conduce bmw-ul, se simte altfel pe sosea... mai stabil, interiorul mai frumos...
La focus singurul lucru care imi convine este motorul mai mic si anul de fabricatie, dar interiorul este urat si nu stiu ce sa zic despre fiabilitate.
Golful ar fi calea de mijloc, arata ok, interior ok, motor bunicel, dar nu ma atrage foarte mult.
Ce stiti despre aceste masini, voi ce ati alege?
PS Nu spune-ti ca bmw nu e o alegere buna ca voi merge tare si cine stie ce o sa fac... nu sunt vitezoman si nici impulsiv.

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Ford Focus e alegerea cea mai buna. An recent (2010), probleme mai putine (au fost remediate odata cu facelift-ul), motor fiabil. Cu BMW-ul e cam meh, diesel-ul e N47 si are probleme cu distributia. De golf n-am ce zice, problema e ca e vechi, poate avea rugina, sau nu stiu ce alte probleme... la motor sta bine, dar in rest?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde stii tu cum se conduce pe sosea bmw cand nici nu ai permis?

lasa bmw pentru soferi cu experienta, nu ai nevoie incepator fiind de masina cu propulsie, e suficient un golf cu tractiune fata

| Florian20405 a răspuns:

Daca stai sa te gandesti ca esti incepator, nici una dintre ele nu este buna.
Un Focus(hatch), astra.
Dar dintre cele mentionate sus, ca si fiabilitate/putere/comfort as alege golf big grin

| MateoTrad explică (pentru Florian20405):

Cu masina nu voi merge doar eu. o voi folosi sa ma duc la liceu si cam atat... in weekenduri o sa o mai scot pe autostrada sau o sa i-o dau tatalui meu.bmw-ul mi-ar fi placut mult ca interior si comportament pe sosea. costurile de intretinere dintre golf si bmw nu au foarte mari diferente. spre ex la golf schimb distributie la golf nu
dintre astea doua strict ca si preferinte ce ai alege?

| MateoTrad explică (pentru MateoTrad):

La bmw nu schimb distributia*

| gtr2rr3 a răspuns:

Un sfat, nu BMW deoarece iarna o s-o incurci, are tractiune spate si o s-a cam impingi la ea, iar motorul e cam marisor, dintre Golf si Focus as merge pe GOLF!