| Alllin a întrebat:

In legatura cu programarea la examenul practic(traseu) pentru permis, care acum dureaza cel putin 3 luni daca nu si mai mult(caz in care poti da traseul de 2 sau maxim-in caz fericit de 3 ori in cadrul unui dosar/un an de valabilitate),este posibil ca in cazul in care un candidat programat luna asta,sa zicem,renunta la examen(se reprogrameaza) sa ii iei tu locul in data respectiva in care el era programat, chiar daca tu ai programare, ca exemplu peste o luna/doua luni?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista ambele posibilitati, fie o cerere de reprogramare, fie o cerere de reprogramare in locul celui care nu se va prezenta, daca esti sigur de aceasta.
Pentru a avea ceva sanse va trebui sa ai motive temeinice de reprogramare.
N-ai nimic de pierdut, depune cererea si poate ai noroc sa fii reprogramat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil doar daca seful politiei rutiere iti aproba cererea.

| Alllin explică (pentru Ioandelasal):

Deci exista posibilitatea unei cereri pentru urgentarea datei de programare la examen? Si daca da, in ce conditii se poate face, sau este undeva stipulata o asemenea optiune, posibilitate?
Sau te-ai referit strict la acceptarea cererii de catre seful politiei pentru inlocuirea unui alt candidat la data la care acesta fusese programat?
Multumesc mult!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alllin):

Exista ambele posibilitati, fie o cerere de reprogramare, fie o cerere de reprogramare in locul celui care nu se va prezenta, daca esti sigur de aceasta.
Pentru a avea ceva sanse va trebui sa ai motive temeinice de reprogramare.
N-ai nimic de pierdut, depune cererea si poate ai noroc sa fii reprogramat.