| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o luna dau traseul si sunt cam ingandurat.Eu sunt foarte increzator in mine si in stilul meu de condus, zic ca ma descurc insa instructorul imi spune ca trebuie sa fiu mai atent si ca sunt prea increzator.Ideea este ca la ultima sedinta(nu mai condusesem de 2 luni,de cand am luat sala)nu oprisem la un stop, era 7 dimineata si mi-a calcat frana, in rest facusem totul ok si el nu era multumit.Ma compar cu ceilalti elevi care sunt cu cateva zile inainte de examen si conduc cel putin la fel ca ei.Ma compar si cu oameni care au 2 ani de experienta in spate si ma linistesc.Instructorul nu imi da instructiunile cum ar trebui,imi spune imediat pe moment(fa stanga,du-te asa,incetineste,de ce mergi asa incet?) si nu explica cum trebuie(am mers la el ca e o cunostinta de familie) si faptul ca imi spune ca nu sunt destul de atent ma nelinisteste.Voi ce ziceti? Sa cred in mine sau sa intru in panica, ca unii ma considera nepregatit?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Cand ajungi la locul intalniri unde sunt toti instructorii si ceilalti cursanti astepti sa te cheme in masina. Fara emotii urci. reglezi scaun dupa oglinzi si iti pui centura(si cel mai important aprinzi luminile daca e vremea asa mai inchisa.). O sa iti zica el cand pornesti. iti zice la stanga iau la dreapta. ai grija la indicatoare la semafoare acordare de prioritate. nu confunda stop cu cedeaza la stop sa ai rotile inghetate. Si la cedeaza reduci viteza te asiguri si daca e liber te duci. Si mai ai in vedere intoarcerea din 3 miscari plecarea din rampa (se poate face si cu frana de mana doar din pedale.
Si nu intra in panica ca nu te strange nimeni de gat. fi tare ca o sa iei permisul. Doar sa fii relaxat. nu te stresa.

| yoda1verde a răspuns (pentru Sofer):

Multumesc mult de incurajari, o sa am in vedere ce mi-ai spus! Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut o greseala fatala care poate costa viata cuiva: nu ai oprit la o intersectie, desii trebuia sa opresti acolo! Faptul ca era 7 dimineata nu-ti da dreptul sa ignori semnel de ciruclatie, chiar daca este 2 dimineata si strada-i pustie, ai obligatia sa opresti acolo unde este semn de oprit.
Nu, nu te poti compara cu oamenii cu experinta, este doar o impresie distorsionata, generata de dorinta ta imensa sa sofezi si pana nu vei avea primul accident ca sa intelegi ca un incepator nu poate avea experienta unui avansat, nu vei pricepe.
Imi pare rau sa-ti spun, dar instructorul are dreptate: esti inca nepregatit!

| yoda1verde a răspuns (pentru Violleta2022):

Am trecut prin 2 accidente, nu eram eu soferul dar stateam in dreapta..pe langa asta am evitat 2 accidente in timpul orelor de conducere, aceeasi situatie, aceeasi intersectie, am pus frana instructorul nefiind atent, nu era vina mea cineva nu imi acordase prioritate.Atunci cand am incetinit instructorul m-a intrebat de ce merg asa incet si sa accelerez, eu anticipam ca celalalt sofer urmeaza sa imi taie calea.Imi lipseste experienta, asta e clar din cateva sedinte de sofat in care nici macar nu ai libertatea sa conduci cum vrei nu ma pot compara cu un om care munceste in domeniu, eu vorbesc de oameni care conduc de 2-3 ori pe saptamana si sunt foarte panicati la un drum de 5 minute dar care se lauda ca au carnetul de nu stiu cati ani.Inteleg ca a fost o gresela "mare" pe care multi o fac zilnic, dar nu cred ca era necesar sa ma demoralizeze.O sa treaca timpul si o sa vad, multumesc pentru timpul acordat si numai bine!