| Queensisjdne a întrebat:

Salut,la un golf 4 1.6 azd din 2002 de când am luat-o avea tempomat pe ea, nu știu dacă din fabrica sau montat de fostul proprietar dar problema e ca ori nu merge ori nu știu eu sa il activez.Este pe maneta din stânga de semnalizare, dacă dau pe on apare martorul de tempomat in bord dar nu menține viteza.Cum trebuie sa procedez ca sa meargă? Sau trebuie activat? Eu cred ca dacă apare martorul deja e activat prin vag-com.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Eventual martor aprins dar buton sau tempomat defect

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Apoi apasă butonul din capătul manetei stângi, in jos (minus). Aștept feed-bacl!

| Queensisjdne explică (pentru sierra1):

O sa testez, mersi

| Queensisjdne explică (pentru sierra1):

Nu porneste nici asa

| sierra1 a răspuns (pentru Queensisjdne):

Așa ar fi TREBUIT să pornească: pornit, martor verde aprins apoi tasta "-" apăsată.

| Queensisjdne explică (pentru sierra1):

Așa am făcut și nimic laughinge posibil sa apăra martoru in bord da sa nu fie activat?

| sierra1 a răspuns (pentru Queensisjdne):

Păcat că nu merge, pe autostradă era ideal!

| sierra1 a răspuns (pentru Queensisjdne):

Eventual martor aprins dar buton sau tempomat defect

| Num?numescBrBr a răspuns:

Activarea tempomatului prin VAG-COM, dacă nu ați activat manual tempomatul înainte, atunci este posibil ca acesta să nu fi fost activat în mod implicit la fabrică. În acest caz, trebuie să verificați dacă modulul de control al motorului este compatibil cu funcția de tempomat și să activați manual această opțiune prin intermediul instrumentului de diagnoză VAG-COM.

| Queensisjdne explică (pentru Num?numescBrBr):

Este,orice motor cu clapeta electronica de accelerator poate sa aibă tempomat