| boss97 a întrebat:

Salut.La un opel corsa cu motor de 1.0, cat consuma la 100 de kilometri? Cum se calculeaza procedeul asta?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Consumul variaza in functie de cum conduci, unde conduci, folosesti AC sau nu, daca e pe benzina sau diesel.

daca vrei sa calculezi tu consumul, faci plinul pana se opreste pompa de benzina, faci 100 km, apoi faci iar plinul pana se opreste pompa si vezi cat a intrat.

| Frank51 a răspuns:

Opel corsa are motor de 1.2 sau 1.3!

Consum 3-4%

Cum se calculeaza? Nu stiu sad
Vecinul meu a avut Opel Corsa big grin

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Wow vreau si eu o masina din asta SF care consuma 3%

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Daca te uitai de 2 ori poate intelegeai ca este intre 3 si 4, si normal ca consuma mai mult, asta conteaza de cum conduci si unde conduci tongue

| emoboy a răspuns (pentru Frank51):

Cum adica are motor de 1.2 sau 1.3? Are multe motoare:1.0,1.2,1.4,1.6,1.8 pe benzina si 1.3, 1.7 diesel! Consumul depinde si de generatie.Ex.la D:
în oraş (urban) 6.3 l./100 km
- în afara oraşului (extra-urban) 4.2 l./100 km.
- combinat (mixt) 5.0 l./100 km.
Acestea sunt consumurile declarate, in realitate mai pui cam un litru.

| ombladon a răspuns (pentru Frank51):

4% imi lua scuterul meu de 49cc vara, ca iarna se ducea spre 5%...

| Frank51 a răspuns (pentru emoboy):

Da, ai dreptate, nu m-am exprimat corect, ma referam strict la motoarele de 1.2 si 1.3, care dupa spusele detinatorilor au intre 3 si 4%, dar e logic ca au mai mult, asta conteaza de cum conduci si unde conduci. Topic locked!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiai să spui 2.0? Cred ca 6%...

| andr3i95 a răspuns:

Cel mai simplu ii sa ii faci un plin sa te uiti cati km ai la bord cand alimentezi si cand ti se termina carburantu imparti cati litri ai alimentat cu km care i-ai facut cu rezervorul de carburant si o sa iti dea cat consuma masina la suta de km!