| Face0ff a întrebat:

Salut
Las si eu cateva intrebari si sa mi raspundeti la care puteti, multumesc!
Am luat masina de pe Germania si acum vreau sa i scot numere rosii.
Imediat dupa ce le am scos trebuie mers la rar? Sau la rar cand vreau sa i scot numerele permanente?
Daca vreau s o inmatriculez, o fac mai bine eu(drumuri, acte, timp, stres) sau platesc o agentie de asigurari si inmatriculari auto?
Am auzit si da si nu la intrebarea daca asigurarea se poate lua in transe, voi ce stiti?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu trebuie sa mergi imediat, pori merge si dupa, cu platforma, sau chiar niciodată. Insa ca sa fii liniștit e bine sa o faci cat mai curand, luand in calcul si riscul unei respingeri. Ce faci daca nu trece RAR-ul?
Daca te descurcai cu actele, era mai bine sa faci tu înmatricularea, cum insa înțeleg ca nu e cazul, mai bine apelezi la intermedieri, macar pentru intocmirea dosarelor.
Asigurarea se poate face in 2, 3 sau 4 rate, dar numai la anumiți asigurarori. Numarul de rate ti se spune doar cand simulezi încheierea politei.
Ideal ar fi sa faci asigurare pe un an inca de la numerele rosii, o vei folosi pe aceeași si la înmatriculare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La rar trebuie sa mergi inainte de numerele negre.
lucrurile la inmatriculari merg destul de rapid acum, ca se fac programari si nu ai cine stie ce drumuri de facut incat sa merite comisionul altora, dar tu stii cum stai cu timpul.

Asigurarea cea mai ieftina se ia pe 1 an, nu stiu daca se mai dau in rate

| Face0ff explică (pentru suntserios):

Deci pot circula cu numerele rosii 60 de zile si n următoarele 30 de zile sa merg la rar(in cazul in care imi da numere rosii pe 90 de zile)?