| nardi a întrebat:

Salut, lucrez in Germania si pe 30 iunie imi expira permisul de conducere si vreau sa aflu daca il pot schimba inainte de data de expirare sau dupa, si daca il pot schimba inainte de data cu cate zile il pot schimba? Doar intreb sa stiu cum ma impart cu concediul si sa cat dureaza sa primesc cel nou. Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera nu prevede un anumit termen inainte de expirare, astfel ca il poti preschimba cand vrei pana la expirare, dar si dupa aceea.
Primesti noul permis in cca 10-15 zile.
Detalii privind procedura si actele vezi si aici:
https://www.drpciv.ro/document-details/permise/5ab1355afa4e9422012c2ba8

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți sa îl schimbi când vrei. Eu l am schimbat cu 1 an înainte. Durează cam 4 5 zile pana îl primesti