Anna
| Anna a întrebat:

Cate zile de concediu poti avea dupa 6 luni lucrate? Mentionez ca nu mai lucrez la locul de munca si vreau sa stiu ce remuneratie pot primi pentru timpul lucrat si concediul de care as fi beneficiat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, concediul se cuvine dupa 9 luni de angajare.
Concediul prevazut in contractul de munca se refera la un an de activitate, zile lucratoare.
Ca urmare, drepturile se calculeaza in raport cu aceste elemente.

3 răspunsuri:
Anna
| Anna explică:

Conform art.141(4). din Codul Muncii, compensarea in bani a concediului neefectuat este permisa numai in cazul incatarii contractului individual de munca. Iar la 1 luna de zile lucrata stiu ca si dreptul la aproximativ 2 zile de concediu.Ana

| andreutz a răspuns:

Nu poti avea concediu dupa doar 6 luni de munca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu stiu ca ai dreptul la concediu trebuie sa-ti faca ligidarea si pe concediu