| Stefan123x a întrebat:

Salut lume, vin din nou cu o intrebare:
Cum functioneaza scoala moto?
Stiu ca e sala, poligon si traseu. Poligonul difera de la categorie la categorie? Adica cel de A1 difera de celelalte?
Cum se procedeaza, se fac ore platite ca la scoala auto?
De unde pot invata pentru sala? Sunt carti si chestionare diferite de cele auto?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Functioneaza ca orice scoala de conducere auto, respectiv faci ore de legislatie rutiera si ore de conducere in oras, doar ca in plus faci si ore de parcurgere a traseului in poligon.
Traseul in poligon este acelasi pentru toate categoriile de motociclete, respectiv AM, A1, A2 si A.
Bineinteles ca scoala se plateste, cat anume pentru fiecare categorie vezi pe siteul oficial al scolii pe care vrei s-o urmezi.
Invezi legislatia rutiera studiind OUG 195/2002 (Codul rutier) si Regulamentul de aplicare a acesteia, in general sunt aceleasi reguli si chestionare. De asemenea sa studiezi Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, de acolo vei afla ce trebuie sa studiezi aprofundat pentru o categorie de motociclete. Aceste acte normative, actualizate la zi, le gasesti pe site-ul oficial a Directiei de permise, drpciv.ro si tot aici poti face si chestionare.