| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Cum recomandati pregatirea pentru examenul de condus (ambele probe)?
Pentru sala mi-am scos doua aplicatii pe telefon (Scoala auto si DRPCIV chestionare) dar am obsevat ca difera niste raspunsuri la aceste aplicatii...pe care ar trebui sa o iau in seama?
La traseu am inteles ca politistii incearca sa incurce, gen te pun sa opresti in locuri interzise e adevarat?
Funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chestionare poti sa faci de pe drpciv.ro, site-ul oficial al Directiei de permise si e-drpciv.ro, ambele sunt bune.
Politistii nu au voie sa incurce candidatii si nici nu cred ca o fac acum, cand examinarea se face cu martor, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.18.În cadrul probei practice de conducere a autovehiculului în traseu, examinatorii sunt obligaţi:
  a) să nu modifice locul de plecare la proba practică, comunicat candidaţilor;
  b) să verifice identitatea candidaţilor pe baza programatorului de examen şi a actului de identitate valabil, dosarul de examen şi îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 13;
  c) să consemneze în anexa la testul de examen, sub semnătură, menţiunile referitoare la candidaţii declaraţi «admis» la proba teoretică care nu se prezintă la proba practică;
  d) să explice candidaţilor modul de desfăşurare a probei şi să le comunice clar şi din timp traseul ce urmează a fi parcurs;
  e) să asigure prezenţa în autovehicul cel puţin a unui martor pe timpul examinării fiecărui candidat; se interzice depăşirea capacităţii pe locuri a autovehiculului;
  f) să nu permită accesul în autovehicul al altor persoane, cu excepţia candidaţilor, a martorilor, a persoanelor cu atribuţii de control, precum şi a lucrătorilor serviciilor publice comunitare care urmează cursul de formare iniţială pentru examinatori;
  g) să nu permită transmiterea de indicaţii şi sfaturi candidatului în timpul examinării;
  h) să urmărească cu atenţie modul de efectuare a manevrelor de conducere a autovehiculului în traseu şi să intervină numai în situaţii deosebite, când din cauza unor manevre periculoase se pot produce accidente de circulaţie, cu excepţia examinării pentru categoriile A1, A2 şi A;
  i) să solicite candidaţilor repetarea, o singură dată, a manevrei speciale executate incorect;
  j) să nu angajeze cu candidaţii discuţii de altă natură decât cea legată de executarea manevrelor respective;
  k) să nu indice candidaţilor efectuarea unor manevre care ar încălca regulile de circulaţie sau semnalizarea rutieră;
  l) să nu intervină în mod nejustificat asupra aparaturii de bord sau a comenzilor autovehiculului;
  m) să nu întrerupă desfăşurarea examenului în mod nejustificat;
  n) să completeze cu datele necesare toate rubricile anexei la testul de examen, să marcheze prin încercuire manevrele speciale executate, să menţioneze punctele de penalizare corespunzător prevederilor art. 20, să marcheze prin încercuire cazurile în care candidaţii sunt declaraţi «respins» în alte situaţii care conduc la acordarea acestui calificativ, precizate distinct pe anexă, să semneze anexa şi să asigure semnarea acesteia de către toate persoanele indicate în formular şi să înmâneze candidatului un exemplar al anexei completate;
  o) să manifeste obiectivitate în aprecierea cunoştinţelor şi în acordarea calificativelor, având o comportare civilizată faţă de candidaţi."

| Anonimuserr a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se mai pot face chestionare pe site-ul oficial http://www.drpciv.ro, au şters acele chestionare, nu se mai găsesc. Sau poate trebuie cont mai nou, înainte nu îţi făceai cont "Pentru a accesa această funcţie trebuie să fiţi autentificaţi sau să vă inregistraţi!
Aveţi deja un cont?
Introduceţi adresa de e-mail şi parola:"

| Anonimuserr a răspuns:

Da, sunt bune acele aplicaţii. Depinde de poliţist, în general da te testează te pun în dificultate. Ştiu asta, te pun să opreşti în locuri interzise. Ai dreptate.

Ăsta e bun https://play.google.com/......ps/details

la fel acesta https://play.google.com/......ps/details
şi acesta
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brc.ScoalaAuto