| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mai am câteva luni pana încep școala auto si am o mica problema, am mai condus de vreo 3 ori insa de fiecare data pornesc cam agresiv, ideea e ca nu prea fac jocul dintre ambreiaj si accelerație in asa fel in cat sa o iau usor de pe loc. O iau de pe loc in 2000-3000 de ture fara sa imi dau seama si mi-e teama ca asa o sa fac si cand o sa ajung sa fac școala. Și mai este o chestie, eu tin cam tot timpul piciorul deasupra ambreiajului in timpul mersului si tata mi-a spus sa nu mai fac asta pentru ca fara sa iti dai seama poți tine apăsat și un cm pe ambreiaj si risc sa il bulesc pe viitor. Eu am teama sa nu imi moara motorul fiindca nu mi-a murit niciodata decat atunci cand am vrut sa o dau in marșarier si era de fapt pe liber si mi-a murit.

2 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Eu plec doar din abreiaj, depinde si de masina.
La scoala o sa fie instructorul in dreapta care are pedale si nu o sa iti moara motorul.
Si faza cu piciorul deasupra ambreiajului, si eu il mai tin asa cand trebuie sa schimb vitezele mai des.

| Admiraljoker a răspuns:

Te vei obișnui cu timpul asa eram și eu îmi murea motorul la plecare de fiecare dată