| sorinbv19 a întrebat:

Salut,mi-am cumparat recent un Golf 3 GT motor 1.8 benzina,an 1995, euro 2, m-ar interesa daca stiti cam cat m-ar ajunge inmatricularea! pe autovit sus scria 750 de euro, dar m-am gandit ca e calculata de calculator si nu poate fi chiar atat! voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se calculeaza dupa norma de poluare Euro, dupa motorul masinii, dupa emisiile de CO2, dupa vechime. Si da Euro2 e o masina care are o taxa de timbru mare fata de un X6 care are o norma de poluare Euro4 sau 5

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe calculatorul de la ANAF care e ala oficial ajunge chiar mai mult cam 850E

| HardCore7750 a răspuns:

Pai atata e, cine e mai precis decat calculatorul

Răspuns utilizator avertizat
| εяαℓυcαз a răspuns:

Pana in 300 de Euro. 1000 de euro e pentru BMW X6, deci nu poate fii atat. Funda?winking

| suntserios a răspuns (pentru εяαℓυcαз):

Crezi ca taxa e calculata in functie de marca sau de unde si pana unde comparatia cu X6?

| εяαℓυcαз a răspuns (pentru suntserios):

Haha laughing Se calculează după Euro, şi dacă e Euro2, cât poate fii, 1000 de Euro?!

| suntserios a răspuns (pentru εяαℓυcαз):

Se calculeaza dupa norma de poluare Euro, dupa motorul masinii, dupa emisiile de CO2, dupa vechime. Si da Euro2 e o masina care are o taxa de timbru mare fata de un X6 care are o norma de poluare Euro4 sau 5

| rares85 a răspuns:

Da,timbrul de mediu este 774 euro.Mai ai in felul urmator:
R.A.R 420 lei
Txa inmatriculare la primarie 60lei.
Taxa talon 35 lei.
Asigurare 6 luni.
Numere politie 40lei sau 80 preferentiale.

| iulusdavid a răspuns:

Mergi cu actele la RAR si roaga sa-ti calculeze ei. asa e cel mai sigur

| rares85 a răspuns (pentru iulusdavid):

La R.AR nu iti calculeaza taxa de poluare, taxa este de 774 euro pe site la ANAF.