| Megatron12 a întrebat:

Salut,mi-au expirat numerele rosii la masina si 12 zile nu pot circula cu ea, credeti ca ar mai trebui sa o pornesc o data la 3-4 zile sa nu se strice garniturile sau ceva?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se strica nici o garnitura, daca nu pornesti masina!

Motivul pentru care se mai porneste masina (recomandat odata la 1 saptamana), este ca bateria sa functioenze si pentru atat lucru nu este nevoie sa mergi deloc cu ea, doar sa pui cheia in contact si sa pornesti motorul timp de 5 min., masina fiind in parcare. Apoi opresti motorul si scoti cheia din contact si revii la fiecare 7 zile sa-i faci o "reincarcare" a bateriei.

Atentie, NU iesi cu masina afara pana nu-i termini inmatricularea, fiindca conducerea unei masini neinmatriculate iti aduce dosar penal instantaneu si posibil puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru 2 săptămâni nu se strica nimic

| sierra1 a răspuns:

N-are nimic mașina dacă o ții nepornită. Totuși, cred că după o lună îi dai o "cheie" având numere noi