| BdaDana a întrebat:

Bună ziua,mi-am scos ieri numerele roșii la mașină, programarea pentru R.A.R o am săptămână viitoare. Întrebarea este dacă pot circula cu ea pana atunci?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate circula cu inmatricularea provizorie (numere rosii), daca totul este in regula, respectiv ai permis de categorie corespunzatoare, ai asigurare RCA si masina are ITP valabila.

| Simpatic a răspuns:

Sigur ca se poate circula cu ea, dar doar atata timp cat numerele rosii sunt valabile! dupa aceea se trage pe dreapta masina si se duce doar pe platforma la RAR, asta pentru cine vrea sa fie legal restul merg si pe la Parchet din nestiinta sau prostie.
Cum ai zis insa in cazul tau e vorba de 1 saptamana si nu se va ajunge la asta.

De pe net cetire " Numerele rosii sunt o autorizatie provizorie ce permit circularea pe drumurile publice a unui autovehicul nou sau adus din strainatate pe o perioada de timp limitata. Astfel, se permite deplasarea vehiculului pe drumurile publice pana in momentul in care proprietarul indeplineste toate formele legale de inmatriculare pe numele propriu."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai numerele rosii valabile si RCA poti circula.

| ReddY25 a răspuns:

Bineînțeles,drumuri bune!