| Chirila_Alex_1999 a întrebat:

Mi se intampla la o toyota celica t20(2.0 benzina) dupa schimbarea bujiilor cu unele noi si dupa ceva stat in frig sa porneasca doar daca i se da curent, porneste are momente cand scade subturatii si se opreste, porneste din nou doar ca in mers masina are momente cand nu se tureaza mai mult de 2000 turatii si momente cand se tureaza normal si in 7000+, plus cand nu se tureaza si accelerezi scade si i turatiile si da mici rateuri sau mai mari + ca mi s-a aprins si martorul Check engine. As vrea sa stiu ce are. Vă multumesc!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Uita-te noaptea la fise, posibil la demontare/montare sa fi slabit izolatia pe una din ele. Pe acolo se pierde curent, care ajunge la senzorul de pozitie al axului cu came, pe care il deregleaza sau chiar il defecteaza. Dereglarea senzorului este sesizata de ECU, care trece in regim de avarie, aprinde martorul check engine si limiteaza turatiile. Zic sa faci verifici noaptea pentru ca pe intuneric total aceste pierderi sunt vizibile, sub forma unor luminite albastre.
Este doar o presupunere, o pista simplu de verificat, totusi daca nu asta e cauza un tester ar fi mai relevant.

| Chirila_Alex_1999 explică (pentru regis):

Mersi mult! Sigur s-a intamplat ceva cu izolatia de la fisa principala cand dau cheie face ceva scantei pe fisa si pe la mufa

| regis a răspuns (pentru Chirila_Alex_1999):

Schimba urgent fisa defecta, pana nu îți prăpădește senzorul.