| teajutcumpot a întrebat:

Salut, motoristi pasionati!

Rog un sfat, de la cei avizati.

Detin un W169 din 2008, automat, diesel.

Cand ploua mai mult timp afara, incepe sa scartaie cureaua cand motorul este accelerat.

Puteti sa imi dati mai multe detalii? Ar trebui inlocuita, esti normal? Dispare dupa o perioada?

4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Scartaie doar cand este solicitat mai mult alternatorul.
Costa 50 de lei una noua, nu mai pierde vremea.
Daca a patinat este deja compromisa.

| teajutcumpot explică (pentru Panamax):

Salut, mersi pentru raspuns! Pot sa imi dau seama cumva daca a patinat?

| shrink a răspuns:

Trebuie inlocuita cureaua.
problema apare de la uzura sau montarea gresita a curelei si nu dispare

| teajutcumpot explică (pentru shrink):

Salut, chiar mai devreme am facut un drum cu masina si vad ca nu mai scartaie. Montare clar nu este vorba ca nu am schimbat-o recent, posibil sa fie uzura. Care este cea mai buna modalitate de a o verifica, stii cumva?

Cand e oprita masina sa fac o inspectie vizuala?

Mersi!