| sdws77 a întrebat:

Salut. Nu înțeleg ceva legat de RCA - dacă ești vinovat de un mic accident de parcare (în care ai produs o mică îndoitură pe ușa celuilalt) și faci amiabilă cu cel păgubit, îți pierzi două clase la bonus și vei plăti asigurare mai mare la anul. Corect?

Dar dacă produci un accident care s-a soldat cu daune mari la mașina respectivului (să zic, daune 10-15.000 RON)... Vei pierde tot două clase și vei plăti la fel de mult ca și cel care a provocat accidentul de parcare? Adică nu contează dacă produci o tamponare minoră sau una cu daune semnificative, asigurarea va crește la fel de mult?

Fără miștouri va rog, nu mă pricep cu asigurările happy mersi

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu contează. Ești vinovat de un accident oricât de mic sau mare scăderea clasei de bonus e aceeași

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, exact asa este, orice dosar de dauna iti aduce aceleasi doua clase penalizare.nu e nimic de inteles, asa e regula. Nu e logic nici ca prima dea sigurate sa fie in functie de masina, deoarece cu un mercedes poti lovi o bicicleta, iar cu un Trabant poti lovi un Ferrari.

| relian a răspuns:

Creste asigurarea celui care loveste, adica vinovatul, tu care esti lovit, asigurarea ta habar nu are ca ai fost lovit, nu ai treaba cu asigurarea ta, nu suna nimeni la asigurarea ta sa faca reclamatie sau sa ceara despagubiri.

Suna cel lovit la asigurarea alui care l-a lovit sa le ceara malai.De aia cand faci accident faci schimb de asigurari, pentru ca tu ca pagubit sa suni sa faci claim la asigurarea vinovatului, iar vinovatu sa stie asigurarea lui ca tu esti asigurat.

Ca de nu esti asigurat, atunci cauta aia sa te traga tot pe tine la raspundere laughing chiar de nu esti tu vinovat.

In mare afla doar asigurarea vinovatului de accident.Vinovatul va fi penalizat de asigurare, prin cresterea politei.

Acu cate pcte sau cit ii creste, aia tine de asigurare, suni si intrebi, fiecare are reglulile ei.

Nu conteaza unde faci accident, in parcare pe strada, oriunde, te numesti vinovat si legea se aplica la fel, parcare sau sosea e tot aia.

| goguPatent a răspuns:

Nu contează cât e paguba.

| KovacsB a răspuns:

De aceea la daune minore este preferabil sa platesti din buzunar, pentru ca in timp diferenta de pret poate fi una foarte mare.

| suntserios a răspuns (pentru KovacsB):

Nu.
Niciodata nu e de preferat sa platesti din buzunar.

| KovacsB a răspuns (pentru suntserios):

Ca pensionar cu Casco nu este de preferat, chiar daca creste asigurarea oricum nu mai aveti mult de platit.

| suntserios a răspuns (pentru KovacsB):

Ai incercat o gluma? nu de alta, dar e slaba.

Problema e in felul urmator, tu scoti bani din buzunar sa ii repari omului masina si nu ai nicio dovada in acest scop. El se poate duce imediat la politie sa declare accidentul, ca oricum are nevoie de autorizatie de reparatie altfel e infractiune sa isi repare masina.

Si de ce nu, pe urma sa iti ceara si mai multi bani ca sa nu declare accidentul. Numai aici pe TPU s-au plans cred ca zeci de oameni de au patit asa...

| KovacsB a răspuns (pentru suntserios):

In intrebare era vorba despre o mica indoitura la usa.se poate plati si asiguratorului, se numeste rascumparare. Daca platesc 1000 lei asigurare anul viitor o sa platesc cu 20 %mai mult pentru cati ani voi mai tine masina in loc sa am 5%reducere. Pentru o dauna de 200 de lei merita oare sa platesc de n ori mai mult in cativa ani?

| suntserios a răspuns (pentru KovacsB):

Gresit.
daca nu mai faci accidente bonusul creste la loc in urmatorul an.

| KovacsB a răspuns (pentru suntserios):

Nu prea sunteti informat dar tot va bagati in seama pe unde puteti.
Cand se produce un accident se pierd doua clase bonus malus.
Dupa un an fara accidente se castiga doar o clasa.Se invata la orice scoala de soferi asta.
"Ca persoană fizică deținătoare a mai multor mașini, ai același bonus malus pentru toate. Datorită legislației în vigoare, la reînnoirea asigurării RCA, vei fi încadrat în cea mai favorabilă clasă, potrivit istoricului în trafic.

De asemenea, dacă ai un accident cu una dintre mașini, se va scumpi asigurarea RCA pentru toate autoturismele deținute. Pe de altă parte, dacă ești un conducător prudent, te vei bucura de reducere pentru toate polițele RCA."

| sdws77 explică:

Am rezolvat, fără amiabilă. Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri

| sdws77 explică:

Dacă cel pe care l-am tamponat în parcare îmi propune să îi las 100-200 lei pentru micile daune, eu accept

Mult mai ieftin decât să îmi crească asigurarea la toate 3 mașinile happy