| Începătorul988 a întrebat:

Parere astra h 1. 9cdti 150cai, fara buton sport. Consum, fiabilitate, e ok pentru un incepator? Ca dotari as vrea navigatie mare, comenzi volan, si pilot automat. As gasi una pana'n 3500/4000€?

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pilot automat gasesti la avioane,masinile nu au asa ceva, inca nu au reusit astia, nu vezi numa accidente laughing poate te referi la cruise control, ala e altceva, nu e nici un pilot automat, de ce spuneti voi asa nu stiti nici voi.Toate masinile au cruise control, cel putin eu nu am vazut masina fara optiunea asta.
Pentru incepator, dar ce masinile asa sunt pentru incepatori pentru avansati? Hai ca am mai auzit inca una laughingMai aveti sa scoateti dume de astea laughing asa e in toata europa sau numa in RO?

| Începătorul988 explică (pentru relian):

De fapt, se numeste tempomat. happy
Nu multi au auzit de tempomat, de aia am si scris pilot automat...

| relian a răspuns (pentru Începătorul988):

Asa o fi cum spui tu, acum depinde cine a invettat sistemul asta, normal ar trebuie numit dupa aia care lau inventat prima data. Daca l-au numit prima oara cruise control atunci asa trebuie sal numeasca toti, nu sa vie fiecare cu mai stiun eu ce nume, asa facem ciorba.Dar sincer nu stiu cine a inventat chestia asta, dar pot verifica.

| relian a răspuns (pentru Începătorul988):

De fapt a fost numit in mai multe moduri, nu doara tempomat, insa ce avem noi astazi a fost inventata de un american si la numit cruise control, ca sa vezi americanii astia, tot astia mereu laughing deci sistemul asta electronic, exact ce avem astazi pe masina asa sa numit de la inceput cruise control. Tempomat era altceva desi facea aceiasi chestie.Ca urmare toata lumea ar trebuie sal numim cruise control, eu asa gandesc. Daca pe tine te cheama Ion ce ar fi sa te numeasca fiecare tara in felu lui, ar fi magarie.In sf asta e romanii il numesc pilot automat,adica se da pe bancheta din spate, masina merge singurica, omu trage si un pui de somn, vorba aia ca ala ditr-un film, era un film asa cu o masina laughing aia da aia era masina cu pilot automat, ba mai si vorbea cu omu laughing

| Alexandru250201 a răspuns:

Parere: masina buna pentru incepatori, destul de puternica, consum bun, nu e ea cea mai fiabila masina din lume dar nici cea mai nefiabila

| Începătorul988 explică (pentru Alexandru250201):

Ai avea ideea ce s-ar duce la ea? Inafara de tija swirl, care o sa fie anulata.

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Începătorul988):

Stiu ca de obicei Astra H-urile au probleme cu turbina

| Începătorul988 explică (pentru Alexandru250201):

Cele de 1.7 as fi auzit.

| FakeJoker a răspuns:

Ca orice model de masina si motorizare, au o buba a lor, dar Opel reprezinta un advantaj pentru un bugetar piesele fiind de 2-3 ori mai ieftine decat pe alte marci cu aceeasi motorizare. Ca si masina este una foarte buna pentru incepatori. Incearca sa o iei de la 2007-2008 in colo, chiar daca e un pic mai scumpa.

| Începătorul988 explică (pentru FakeJoker):

Gasesc din pacate doar cu butonul sport dupa 2007.si daca gasesc nu are dotarile minime cerute de mine.sau gasesc de 1.9 120cp, nu de 150.

| FakeJoker a răspuns (pentru Începătorul988):

Si cu ce te deranjeaza butonul sport? Daca cauti in mai multe locuri, nu numai pe olx gasesti si cu dotari calumea, pachete opc si multe altele.

| Începătorul988 explică (pentru FakeJoker):

Cele cu buton sport au suspensie IDS+, care este extrem de greu de intretinut. Si costurile telescoapelor cu manopera este de peste 1000€