| Andrei199114 a întrebat:

Salut, pe motorul de 1.4 16v 1400 cmc la cate turatii este ideal sa schimb vitezele? Eu de obicei le schimb la 2, 500.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa se miste, in limitare. Asta daca mi se adevereste presimtirea, si e vorba de o lesinatura VAG.
Am avut si eu o pacoste de genul, 'pe acasa'. Vinde-o!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cand imi este lene schimb la 1600.
Cand ma grabesc la 6000.
La mine imi afiseaza in bord cand sa schimb dar nu o bag in seama.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Normal ar fi pe la 3000-3500 ca sa scoti consum ok.Cuplu maxim il ai pe la 3600 si putere maxima pe la 5000.
In general schimbarea treptelor se face in zona de turatie cu cuplul maxim. Chiar putin peste, astfel incat dupa schimbare, sa pici putin sub turatia de cuplu maxim.
La tine masina are cuplul maxim la 3.600 rot/min. Ei bine, atunci schimba la 3.500, astfel incat dupa schimbare ajungi la 3000.
La alte modele cuplul maxim poate fi la alte turatii.

Sa nu-ti fie teama de turatiile mari ale motorului. S-a dus vremea Daciei berlina. Unui motor modern ii face mult mai mult rau mersul subturat decat cate o "forja" mica din cand in cand.
Are un amic pe o Fabia break din 2004 cea de 75 HP si scoate consumuri medii de 5%.
Practic cu 100 ron trece de 400km mereu.
Masina a trecut de 200.000 si merge ceas.

| Andrei199114 explică (pentru TrăieşteClipa):

Salut cuplul maxim pe care il am este de 3300, am seat ibiza 2002 1.4 16v, deci nu afecteaza motorul cu nimic daca ii schimb la 3000?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Andrei199114):

E ok.Gandeste-te ca daca schimbi la 3000 scade la 2500 in treapta urmatoare.
Puterea maxima o are la 4500-5000.
Deci trebuie sa o turezi putin daca vrei sa depasesti ceva.