| Stefansmeq a întrebat:

Salut, pe scurt, am avut apa fără antigel și a înghețat după ce am reușit sa dezgheț am pornit dar mi-a băgat ulei in vasul de expansiune, ce sa întâmplat, BMW seria 1 2008 1, 9 diesel?

Răspuns Câştigător
| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cel mai probabil a cedat termoflotul.

| Stefansmeq explică (pentru AndreiBistriteanu):

Sunetul motorului este normal, toarce cum trebuie ma, la termoflot m-am gândit și eu ca probabil dacă era chiuloasa sau blocul motor prezenta ceva simptome

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru Stefansmeq):

Este punctul cel mai vulnerabil.
Este in afara motorului, este din aluminiu si de grosimea cea mai mica. Blocul este din fonta, chiulasa din aluminiu dar de grosime decenta.Sa ne anunti daca ai scapat doar cu atat.

| Stefansmeq explică (pentru AndreiBistriteanu):

Salut, revin cu răspuns, din fericire și mult noroc a fost doar termoflotul, când am urcat-o pe platforma am făcut o cruce mare, mecanicul a spus ca chiuloasa și blocul motor sunt impecabile, doar ala a cedat

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru Stefansmeq):

Esti norocos.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bloc motor spart.

| darrio2007 a răspuns:

Posibil sa se fi fisurat blocul motor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nasol rău.
Probabil s-a fisurat blocul motor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate e spart doar racitorul de ulei.
Dar poate fi si blocul motor ori chiulasa.