| simpatiq95 a întrebat:

Precizez ca dau funda din sau ce doriti... ( Si mersi daca stai sa citesti tot si raspunzi :*)De cateva zile ma documentez excesiv despre aceste "masini" ce pot fi conduse de la varsta de 16 ani. Si anume nu am inteles inca daca trebuie permis subcateg. B1 sau pot circula fara probleme si cu dovada absolviri examenului legislativ(Permis de scuter, mai pe scurt) in cazul in care se poate circula si cu acel permis pentru scutere as dori sa stiu ce implica obtierea lui; daca, chiar seda dupa terminarea orelor un examen(imi e indiferent si cu examen si fara pentru ca oricum il iau) sau macar daca se tin acele ore. Nu vreau sa vad raspunsuri de tip "cauta pe google" s. a. m. d pentru ca m.am uitat pe absolut tate forumurile si pe google si pe site. uri de la scolile de soferi(si daca raspundeti ar fi de bun simt sa stiti despre ce vorbiti, pentru ca oricum nu am aflat exact ce doream sa aflu in cautarile mele dar oricum am mai adaugat niste lucruri noi in cufarul meu de cunostite laughing. ATENTIE, MENTIONEZ CA STIU ATAT SEMNELE DE CIRCULATIE CAT SI O MARE PARTE DIN TEORIE ( INDIFERENT MECANICA, PRIM AJUTR ETC) COUNDUC DE LA VARSTA DE 7-8 ANI FARA SA AM VREUN INCIDENT PANA IN PREZENT - din nou nu are rost sa incepeti sa urlatzi ca e un exemplu prost etc. Multumesc :*!

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Acele masini Aixam se inregistreaza la primarie ca un scuter, la categoria CVADRICICLU nu mopen ce spunea Ioandelasal. Se poate conduce doar cu un curs de legislatie absolvit la o scoala de soferi sau cu permis B1, care se obitine la 16 ani sau chiar A1 fiindca si acolo trebuie sa stii legislatia deci tine loc de curs de legislatie rutiera orice subcategorie sau categorie.
Ca sa fiu mai clar legat de dovada de legislatie rutiera care iti este necesara:

Se poate obtine ca in Romania:
- Te duci la orice scoala de soferi mai mica fiindca cele mari nu se baga, sau un instructor auto particular, daca mai si cunosti pe cineva este foarte bine, dai intre 70 si 100 de lei in functie de tariful fiecaruia si iti da pe loc sau a doua zi acel atestat ca asa e in Romania;

Daca vrei sa obtii dovada de legislatie rutiera legal si asta iti si recomand pentru siguranta ta in trafic in primul rand desii este solutia mai scumpa:
- Trebuie sa ai testul psihologic facut;
- Fisa medicala;
- Taxa de examinare platita;
- Sa te prezinti la cursurile de legislatie rutiera;
- Dupa ce termini cursurile sa dai examen, sunt exact aceleasi intrebari ca si la categoria A (Si la B sunt in mare parte acelelasi dar mai difera 2-3 intrebari care ai sanse mici sa iti cada) si bine inteles nu doar sa dai examenul dar sa il si iei cu succes, apoi primesti dovada de legislatie rutiera valabila pe viata!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unele masini(mini autoturisme) pot fi conduse de la varsta de 16 ani, cu permis de subcategoria B1(nu de scutere pana la 125 cmc, acolo trebuie subcategoria A1), daca se incadreaza in prevederile art.30, lit.l) din Regulamentul de aplicare al Codului Rutier, citez:
"l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;" Numai bine!

| darkrider a răspuns:

Din cate stiu, nu e nevoie decat de acel atestat.