| Alin15022000 a întrebat:

Salut prieteni, am o alfa romeo 159 JTM, motor 2.4 diesel! Din an 2007
Cutie Automata!

Si cand o accelerez, schimba viteza la 2500 de turații, si parca nu mai trage cum tragea dintâi, cand prind pana in 100km/h, imi taie pedala!

Va rog sa imi spuneti ce are si cum rezolv, sau daca nu intelegeti mai puneti-mi intrebari

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai schimbat uleiul la cutia de viteze?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scoate fum?
Are becuri aprinse in bord?
Ai facut diagnoza?
Limitarea apare brusc? (limp mode?)

| Trioda a răspuns:

Depinde de numarul de km, uzura motorului, starea injectoarelor, etc.
Du-te cu masina la un service auto, nu la nea Gogu la garaj. si platesti o testare pe CALCULATOR, este in jur de 100 lei, apoi vei sti sigur ce compresie ai, daca ai injectoarele, pompa etc in stare buna.