| mgtow a întrebat:

Salut, de curand am intrat in posesia unui golf 3 din 1999, motor de 1.4 si 46 de cai putere. Problema sta cam asa, la 100km/h deja sunt in 4000 de turatii iar in viteza a 4 nu trage nici macar cand e in 2500 de turatii, parca trage mai bine in a 5 pe la 2000. Din cate am inteles, ar avea cutie de viteze de oras, dar nu am gasit nimic pe internet in legatura cu asta, sper sa ma lamuriti voi. E intrebare de la o cunostinta adresata voua (care se pricep la mecanica).

Răspuns Câştigător
| marcous a răspuns:

Foarte mare motorul pentru numarul mic de cai putere (probabil era vorba de kw nu de cp). Este un motor depasit si probabil bine uzat. Si cutia poate fi uzata la randu-i.
Daca este benzinar, cuplul maxim este undeva intre 3000 si 4000 de turatii (nu stiu exact cum este la golful tau)
La Diesel, cuplul maxim este pe la 1500-2000 turatii.
Asadar, este normal pentru un Diesel sa traga mai bine la 2000 de turatii decat la 4000.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este normal sa nu gasesti asa ceva.Cutie de viteze de oras? Problema poate fi de la alimentare, injectoare, filtru de aer.Va trebui sa faci o verificare totala a instalatiei.

| 0rlando a răspuns:

Golf 3, nu are 46 de cai, ci 46 de KW, adică undeva la 60 de cai putere.
Cuplul maxim este la 2800 Rpm, iar puterea maximă la 5200 Rpm, deci, pentru a simți că „trage" trebuie turat.
Dar, având în vedere faptul că dispune de doar 60 de cai, nu te poți aștepta la cine-știe-ce performanțe.
Ca fapt divers, un Matiz are 62 de cai și o Dacia 1310 are 65 de cai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

46 cp? esti sigur? daca e asa la ce te astepti

| mgtow explică (pentru suntserios):

Asa i-a spus vanzatorul si nu le prea are cu astea.

| AgathaRo a răspuns:

Ulei + filtre dupa achizitionarea unui vechicul este recomandat sa fie schimbat.Cati km ai la masina? Daca ai avea si discul de ambreaj schimbat vei observa o diferenta enorma.

| mgtow explică (pentru AgathaRo):

234000 km. vitezele se schimba usor.

| AgathaRo a răspuns (pentru mgtow):

Placa de ambreaj transmite cuplul de putere catre motor.Placile de ambreaj in general la 180.000 sunt pe duca. Iti patineaza placa de ambreaj cand faci forfecarea?

| mgtow explică (pentru AgathaRo):

Nu.

| AgathaRo a răspuns (pentru mgtow):

La fiecare masina are trepte de viteza care trag si care trag mai putin. Schimba consumabilele (ulei+filtre). Daca-i benzina masina dai sa mestece motorul la 3000 - 3200 schimba. Eu la chevrolet daca schimb "first class in 2000, 2200" de ture atunci nu prind mai mult de 110, 120. Daca schimbi la 3000+, 3500 vei vedea diferenta.

| Florian20405 a răspuns:

46 de cai putere? la 1.4? poate 44 de kw 60 de cai putere! happy
Depinde cum a fost mers cu elwinking daca nu s-a mers normal cu el!
Am avut si eu golf 1.4 si a mers ok adica tragea foarte bine...am dus-o la 180!
Filtru zic sau daca nu trage deloc bine e de la fise, bobine de inductie sper ca am ajutat! Bafta! Si un sfat, sa ramai la masini nemtesti Audi Vw Skoda Seat!