| Gaby97von a întrebat:

Salut prieteni, am o intrebare doar pentru cunoscatori.La o masina automată cum e bine să pui prima dată pe modul parking si apoi frâna de mână sau prima dată frâna de mână și apoi in modul parking.Va multumesc anticipat dau funda celui care ma ajuta.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai pui masina in parking, apoi tragi frana de mana, dupa care opresti motorul si cobori din masina, incuind-o.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut irelevanta ordinea

| sierra1 a răspuns:

Alternativa ar fi din drive cu frâna apăsată, tragi și frâna de mână.

așa-i că nu sună bine?

| OldSoul a răspuns:

Depinde. In mod normal, e cam irelevant.
Dar in unele sitatuatii (panta/rampa) putem spune ca logic ar fi ca intai sa tragi frana de mana, apoi sa o bagi in par k.
Considerand ca daca bagi direct in par k cand masina sta inclinata, boltul ala ( sau ce o fi ) o sa fie supus unui efort suplimentar, caz in care, cand vrei sa o scoti din par k, e posibil ca schimbatorul sa opuna o rezistenta putintel mai mare.
Insa, nu pot garanta ca este in totalitate asa cum am spus mai sus. Oricum masinile in ziua de azi, au toate smecheriile necesare, la unele, e suficient sa deschizi portiera si se trage frana de mana automat laughing
Si am scris par k, pentru ca daca scriam normal, TPU imi corecta automat in "parca" rolling on the floor

| Eireann a răspuns:

Eu pun frana de mana si apoi parking dar e irelevant.

| DementuTDi a răspuns:

Nu conteaza