| shoricel84 a întrebat:

Salut prieteni de pe TPU! Nu va suparati ca intreb, dar pot cumpara masini de la dezmembrari?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

O mașină de la dezmembrări este mai mult de 50% avariată. Costă mai mult reparația decât mașina.
In plus, ea nu mai este înscrisă la poliție.
Nu cred că poți cumpăra.

| shoricel84 explică (pentru anonimg):

Nu chiar toate sunt avariate! De ex masina din link-ul de mai jos este putin ruginita! http://www.dezmembrarigagu.ro/......-a125.html

| shoricel84 explică (pentru anonimg):

Nu neapărat! De ex masina de mai jos este putin ruginita! http://www.dezmembrarigagu.ro/......-a125.html

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te pricepi, poti cumpara componentele necesare unei masini (sau orice alt aparat) de la dezmembrari si sale montezi laolalta, sa devina functionala.

Daca-ti cumperi o masina deteriorata care inca nu a fost scoasa din circulatie (are toate componentele de identificare din talon), o reconditionezi conform specificatiilor fabricantului si se va putea folosi dupa verificarile si testarile legale.

Daca iti montezi o masina complet "noua", fara sa ai actele de origine, atunci trebuie sa-i faci omologare pentru a fi indcrisa in circulatie.