| dserban123 a întrebat:

Va salut.

Am o intrebare legata de cumpararea/ achizitionarea unui autoturism. Se pot cumpara masini de la dezmembrari? A incercat cineva sa cumpere?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pentru ca acele masini sunt radiate si scoase din uz, dar se pot cumpara piese de la masinile dezmembrate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte complicat sa repui in circulatie o masina radiata la fier vechi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dezmembrările autorizate eliberează adeverință de casare în momentul în care cumpără mașinile de la proprietari, iar actele rămân la foștii proprietari. Deci nu ai cum să înmatriculezi mașinile de acolo, figurează in baza de date ca fiind desființate.

| VoidEternal a răspuns:

De obicei masinile de la dezmembrari sunt radiate, sau nu au acte. deloc. Mai greu sa cumperi ceva ok de acolo, avand in vedere ca in Romania la dezmembrari ajung in majoritatea cazurilor epave.