| anonim_4396 a întrebat:

Recent am schimbat uleiul din cutie ca imi intra greu in treptele 1 si 2 dupa ce l-am schimbat intra mai usor in treapta 1 si 2 dar problema e alta cand pornesc masina dupa cateva ore si motorul e rece imi agata in toate treptele. numai cand se incalzeste numai agata decat in treapta a2 face figuri ca intra tot greu si trebuie sa incerc a doua oara sa intre perfect..masina e un golf 4 1.4 16v... nu am gasit pe niciun forum ceva explicatii pentru problema mea. Orice raspuns e de ajutor.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu ai probleme la cutie nu de la ulei era problema, asa ca ori repara cutia ori pune alta buna.

| Sofer a răspuns (pentru relian):

Hai dao in colo de treaba ca intra in toate vitezele fara probleme numai ca se simte un agatat cand bag in viteza. in rest nu am nicio problema. mecanicul zicea ca e posibil sa fie din ambreiaj.

| relian a răspuns (pentru Sofer):

Din ambreaj nu prea are cum sa fie, daca e de la ambreaja ala nu agata cand e rece si dupa nu mai, ala agata tot timpul la fel, deci problema ta e din cutia de viteze, ca o fi ceva mic simplu sau altceva asta o sa vada ala care umbla sau se pricepe.Ambreaju este uscat, deci nu acum agata acum nu mai, ala daca se intampla ceva face mereu la fel ba din zi in zi mai rau ca se uzeaza pe zi ce trece.Vad ca cineva tia scris cam ce ar crede car fi Jicarean sau cum isi zice, omu cred ca se pricepe.Dar pana nu vezi la fata locului doara ne dam cu parerea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mergi la garantie.

| anamariarot a răspuns:

Intră pe grupul Trafictube de pe Facebook

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Problema ta vine de la sincronul dintre pinioanele de la viteza a I-a si a II-a sau furca (uzata!) ce comanda vitezele a-I-a si a-II-a. Trebuie sa te duci intr-un service sa demonteze cutia si sa analizeze felul in care culiseaza ansamblul sincron dintre viteza 1si 2 si starea furcii!