| gicaboca a întrebat:

Referitor la masina mea un Mercedes 518. Dimineața când pornesc motorul și plec de pe loc nu intra din treapta 1 in treapta 2, dar asta se întâmpla doar când cutia e rece. După ce se încălzește intra ușor. De aceea sunt nevoit sa plec de pe loc cu treapta 2. Îmi poate spune cineva de ce nu intra?

10 răspunsuri:
| alexwahl a răspuns:

Si cand motorul e rece si oprit, poti sa schimbi?

| gicaboca explică (pentru alexwahl):

Când pornesc motorul intra ușor in 1 și 2. Dar dacă încerc sa plec de pe loc cu 1 și schimb in 2 nu merge.

| alexwahl a răspuns (pentru gicaboca):

Ai schimbat uleiul din cutie? Eu un caz unde nu pot sa ma pronunt asa fara ca sa pun mana pe masina. Mi se pare ciudat, chiar daca uleiul e prea vascos sau insuficient.Am sa mi intreb colegii daca au ei vreo idee.Mai aminteste mi ca sa nu uit.

| gicaboca explică (pentru alexwahl):

Dau funda pentru un răspuns concret

| alexwahl a răspuns (pentru gicaboca):

Funda nu e importanta. Indiferent cat de rau ar fi uleiul, sau cat de putin ar fi in cutie, tot nu ar avea voie sa blocheze asa de tare.Mai ales in cazul tau, daca doar in treapta 1 nu intra..La o masina chiar daca ii scoti tot uleiul din cutie, tot o sa poti sa schimbi vitezele, dar in toate treptele v-a intra mai greu si v a face galagie.Nu doar in treapta 1. Nimeni de pe forumurile de pe net nu o sa ti poate da un raspuns corect, doar daca ar fi o problema cunoscuta la mercedes, ceea ce nu cred.Colegii mei au zis ca e un defect in cutie.La concluzia asta raman si eu.

| uncetatean123 a răspuns:

Verifica totusi si nivelul uleiului din cutie
Testeaza ambreiajul cu treapta a doua si frana de mana trasa, ia usor de pe ambreiaj, daca moare instant, e bun ambreiajul si iarasi cu treapta a 5-a cand iei usor de ambreiaj si da sa plece usor, iarasi e bun. daca nu. e belea

| gicaboca explică (pentru uncetatean123):

La reprezentanta mi-au zis ca trebuie sa schimb uleiul din cutie

| Neymar_Nicu_1999 a răspuns:

In caz ca ai băgat pe rece in treapta 1 poate ai stricat ceva in cutie și nu mai permite.Sau așteaptă mai mult și turează motorul pana se încălzește ca poate intra