| Duduk2142 a întrebat:

Salut! Saptamana trecuta m-a prins politia cu itp-ul expirat si mi-a luat talonul, iar masina este pe numele tatalui meu care a decedat, ce pot face in situatia asta?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Duci masina la RAR pentru efectuarea ITP-ului, apoi faci demersurile pentru inmatriculare pe numele tau. Cand ajungi la biroul de acte auto (pentru fisa de inmatriculare + contractele V-C), iti vor spune daca trebuie sa soliciti talonul vechi de la politie, sau depui dovada inlocuitoare.
La RAR poti merge fara probleme, le dai buletinul tau si ti se face ITP-ul, nu e nevoie de proprietar.
Pentru titlul de proprietar ai nevoie de succesiune dupa moartea parintelui care sa includa masina, acte in care ceilalti mostenitori (daca exista) iti cedeaza/vand partile lor, si fiscal.

| Duduk2142 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da dar ca sa fac masina pe numele meu ma costa 10.000 de lei sau mai mult daca nu gresesc, imi poti da mai multe detalii sau o alta metoda daca exista?

| suntserios a răspuns (pentru Duduk2142):

Taxa de succesiune e direct proportionala cu valoare bunurilor pentru care faci mostenirea. Daca tatal e decedat de mai mult de 2 ani mai apar niste taxe in plus.

la 10.000 lei ajungi doar daca masina valoreaza vreo 400. 000euro, ceea ce ma indoiesc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Duduk2142):

Pai ati dezbatut succesiunea, sau nu?
10.000 de lei e foarte mult, nu stiu de ce te-ar putea costa atat.
Inmatricularea costa undeva intre 400 si 1500 de lei, in functie de costul asigurarii.
Impozitul pe mostenire se achita daca a trecut nu-stiu-cat timp de la deces.
Succesiunea la notar costa cateva mii de lei, pana in 4000.
Fara sa o treci pe numele tau nu exista alte variante, poate doar sa incerci sa redobandesti certificatul de inmatriculare vechi, dupa ce faci ITP-ul la RAR. Dar nu cred ca este posibil; intreaba la politie.

| Duduk2142 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daezbaterea ma costa 10.000 de lei