| OvidiuCristianNicolae a întrebat:

Salut, bunicul meu a decedat acum o saptamana iar talonul masinii pe care o detinea a fost pierdut, tatal meu dorea sa refaca acea masina, sa o puna pe picioare si sa ne folosim de ea din moment ce ne-a dat-o dar nu s-a facut nici un act de vanzare pentru a fi trecuta pe numele lui, cum putem proceda pentru a obtine talonul masinii inapoi? Intreb deoarece din cate stiu ca sa poti obtine talonul unei masini propietarul este nevoit sa mearga sa il refaca, dar in situatia de fata propietarul este decedat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate obtine alt certificat de inmatriculare in locul celui pierdut, avand in vedere ca proprietarul masinii a decedat.
In schimb poate inmatricula masina pe el dupa efectuarea procedurii succesorale si partajului succesoral (daca nu este singurul mostenitor) prin care masina ii va reveni tatalui tau si astfel el o va putea inmatricula pe numele lui.