| shobby10 a întrebat:

Vineri seara m-a prins politia cu ITP expirat din iunie. Mi-a dat amenda (603 ron) si mi-a luat talonul si mi-a dat dovada. Acum trebuie sa fac ITP si as vrea sa-mi spuneti daca stiti daca se poate face doar la RAR sau la toate service-urile autorizate RAR? Multumesc mult!

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand... ce sa zic esti norocos ca ai luat decat 603 lei fiindca se da pana la 2000 de lei amenda pentru ITP expirat. Daca nu ai talonul poti face ITP-ul numai la RAR nu si la serviceurile autorizate dar daca nu ai masina in regula pregateste-te sa dai bani grei... nu scapi ca la un service normal cu 50 de lei. Or ai bagat 200 de lei la inainte pentru probleme minore si vreo 300 pentru ceva mai grav, or te duci si rezolvi problema pentru care ai fost respins si revii dupa aia pentru reverificare fiindca altfel nu ai sanse!

| cossmy a răspuns:

Dac iti ridica talonul, itp'u poate fi facut DOAR la RAR...Si acolo e nasol, ca aia sunt ai dracu' rau de tot si ti'o cauta si in scrumiera.

| jstme a răspuns:

O data pentru tot deauna...permisul si talonu(daca ai expirat itp sau alta modificare adusa masinii"pe naspa")nu se dau D-lui Garcea! ca doar vorba aceea...nu te pune cu mintea prostului ca-i odihnita!

| shobby10 explică (pentru jstme):

Si daca nu`i dadeam talonu ce se intampla?

| jstme a răspuns (pentru shobby10):

Ori te intelegeai cu el...ori, iti dadea o amenda ca nu ai actele la tinewinking.Oto spun din propria experientawinking

| KahlanAmnell a răspuns:

Se poate face la orice service autorizat.

| Alexandru_Toma_1994 a răspuns:

Aceesi chestie am patit-o si eu. Aveam itp expirat de o ora, si m-a oprit Brigada Rutiera, plus inca vreo 4 masini pline de civili. Exact aceeasi chestie am incercat sa fac si eu, sa nu le dau actele, le-am bagat motivu ca nu le am. si mi-au zis ca ori scot talonu de unde e bagat ori imi iau placutele de inmatriculare. AM preferat sa raman fara talon decat fara placute.