| Junseng a întrebat:

Salut! Săptămâna viitoare vreau sa imi schimb masina. Am un buget de 3-4 mii de euro. Mașina o sa o iau din Germania. In principal vreau sa imi iau un e90 320D pana in anul 2007. Mi se pare cea mai accesibila, frumoasa, cât de cât fialbila, ieftina la întreținere, consum, euro 4. Voi ce pareri aveți, ce alte variante de mașini imi recomandați? Pot sa depășească si bugetul menționat.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, Romania este tara gunoi a europei in care se arunca masinile care numai sunt primite nici la cimitirul de masini din Germania, la noi sunt luate de bune, ca romanul e cunoscator, daca are 4 ani de condus troace inseamna ca se pricepe la masini, care apropo nu-s masini sunt niste carute cu motor.
Dieselul nu doar ca polueaza mult dar baga in aerul din jur substante cancerigene, cand veti invata ca ne ucidem rudele si apropiatii cu motoare diesel, iar imputitii aia de nemti au o economie infloritoare din asta, atat din vanzarea de masini noi cat si din cele second hand.
Asa ca numai zi ca un euro 4 e mai putin poluant ca un euro 6.
Ca aici nu vb de un euro 6 defect, ca asa compara un euro 6 intretinut cu un euro 4 care are catalizatorul dat jos.
Eu stiu ca taranoii care-si cumpara masini acum de 5-6-7 ani se dau mari in piept ca ce masini au iei euro 6 si cand le pica filtrul de particule sau catalizatorul sudeaza asa si merg asa, de ce? pentru ca-s niste taranoi fara bani in buzunar.
Oamenii care au cat de cat cunostinte auto si vor nici sa nu polueze mediul inconjurator (care se intoarce cu efect de bumerang ) isi cumpara masini pe benzina, hibride sau electrice... taranoii au ramas tot la stadiul de diesel power.Iar cand toata Uniune Europeana va avea doar electrice ce credeti Romania, Albania si Bulgaria vor merge tot pe diesel pentru ca nu vor fi vandute inca toate rablele din Germania si noi vom fi practic obligati sa cumparam gunoiul lor.
Romania halal popor de melteni, nu degaba cei care au plecat in afara au ramas acolo.

| Junseng explică (pentru Simpatic):

Daca tu ai prune in curte, te duci sa cumperi de la vecinul sa faci gem? Cam asa este in cazul meu cu dieselul. Daca esti baiat deștept vei înțelege la ce ma refer. Germanii inca merg cu rablele alea euro 4 de care zici tu. Daca tu crezi ca toti germanii au masini noi, te înșeli amarnic, este doar o vorba din poprul roman. Chestia cu "in fiecare an gemanul își schimba masina, o da pe cea veche la rabla si pai pune 2 mii si ii da una noua". Fals.
Și un diesel normal funcțional din punct de vedere mecanic si complet pe sistemul de evacuare are toba curata ca o masina pe benzina, in special BMW.
Si de unde ști ce cunoștințe am eu in domeniul mecanicii auto? laughing)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu lua o mașină veche, căci te va costa reparația și întreținerea de 3 ori costul mașinii. Nu poți să o asiguri la așa vechime.

| badpanda a răspuns (pentru sadrian46):

Si matale esti vechi.
Dar pun pariu ca esti mai bun la multe ca 5 din astia mai noi.

| sadrian46 a răspuns (pentru badpanda):

Eu am pățit-o rău cu o mașină veche cumpărată, așa că nu mai vreau să aud de mașini vechi.

| Junseng explică (pentru sadrian46):

Acum nici nu pot sa dau toți banii pe o mașină. De atâta buget dispun si de masina am nevoie neapărat. Cea pe care o am acum nu mai tine tabla pe ea. Nu este un moft, ci o necesitate. La 3000-4000 sunt decente mașinile. Stiu mașini noi la care s-au rupt arborii cotiti sau le-au crăpat motoarele la 70.000 de mii de km, gen polo, jaguar...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O vechitura o rabla care polueaza si care te va costa aici impozit cit nu merită. Dar tu stii.

| Junseng explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca te referi la impozitul de 900 de lei pentru mașini mai vechi de 15 ani sa stii ca a a fost o prostie aruncata in mediul online si copiata si împrăștiat mai departe pe toate site-urile de presa. Si daca nu cunoști nimic de modelul pe care l-am menționat, de ce te arunci sa zici ca este o vechitura care poluează? Dă-mi o varianta mai putin poluanta la 3-4 mii de euro.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Junseng):

La banii ăstia din pacate nu ai ce sa alegi decît o masina veche, dar daca tie i ti place si ai banii i ao ca poate se vinde si pînă gasesti din nou acelasi model numai ai bani.

| Alverto a răspuns:

Salut
E bună mașina. Dar nu ai spus totuși ce experiență ai la condus. Bun in bugetul acela este și un BMW 116i, e frumoasă, bună la condus prin oraș, compact.
Ai aici și un clip cu mai multe idei: https://youtu.be/9JEt7gi6HB0

| Junseng explică (pentru Alverto):

Am permis de 4 ani. Am mai avut un BMW seria 3 e36 break, prima masina. Iarna recunosc ca era un dezastru pe zăpadă, dar nu avea nici un sistem de control tracțiune. Si as vrea diesel, deoarece am o sursa foarte buna, intelegi la ce ma refer. Fac aproape zilnic naveta de 106 km extern.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Nu cred ca ajunge bugetul ala pentru un E90 decent. Adica eu mi-am luat acum 3 luni un seria 1 E87 2006 118D cu 2800 euro din Germania si ceva probleme estetice. Pana l-am vopsit putin, cat am dat pe drum, taxe, reparatii am ajuns la 4000 euro cu el dar am masina beton din punct de vedere mecanic. Am vazut si E90/e91 dar majoritatea erau vai de capul lor si cu 350. 000km ( asta in Germania) la pretul de 3500 euro. Daca zici ca poti depasii bugetul atunci hai sa zicem ca merita e90 dar in bugetul ala nu cred ca gasesti unul ok. In alta ordine de idei, da mi se pare cea mai ok masina din clasa medie dar pentru un model bun trebuie ori sa astepti mult si bine pana apare unul ok ori sa cresti putin bugetul.

| Junseng explică (pentru ClaudiuM1997):

Am găsit anunțuri. Ideea este ca nu sunt pretențios pe dotări. Vreau sa fie buna din punct de vedere mecanic si sa arate ok interior si exterior. Masina mi-o aduce un prieten.

| badpanda a răspuns:

Este un moment bun de cumparat masini diesel ieftine din vest.
Multi sunt nevoiti sa renunte la masinile diesel din cauza restrictiilor de circulatie.
Cat despre poluare la noi circula masini din 2019 cu filtre de particule si catalizatoare scoase care polueaza de 50 de ori mai mult decat un diesel euro 4.
Sau sa ai norocul sa stai in spatele unui diesel "nepoluant " euro 6 cand isi face regenerarea la filtrul de particule.
In fine cumpara-ti masina care iti place si pe care ti-o permiti.