| JohannesZu a întrebat:

Salut si rog daca am norocul sa prind un posesor de Mercedes Benz 1.6d 122CP

Va rog, spuneti-mi si mie ce e de acest motor, intuiesc sa licitez pentru un mercedes C-Klass 1.6d 122CP din 2019 la 132. 000Km

Si am intrebat un mecanic care mai repar eu masina la el, si din start a zis NUUUU, sunt cele mai proaste motoare, sunt de Renault. I-am raspuns ca eu am un Renault Megane II de 8 ani doar ca al meu e benzina si nu diesel si pot spune ca sunt super multumit de motor! Iar daca Mercedes a ales Renault inseamna ca stiu ei ce stiu. Si bineinteles mi-a zis ca sunt dezmembrarile pline de masini cu acest motor. Cautand pe net nu am gasit forumuri sa scrie pe undeva cineva, ceva despre acest motor!

ROG AGUTATI-MA cu un sfat daca detineti sau ati auzit ceva de ele!

3 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Cred că se referea la faptul că motorul Este mic și nu prea are putere.
Mercedes urile au devenit mai puțin fiabile decât în trecut, dar dacă le conduci cu grijă, și le faci mentenanța la timp, pot rezista. Ferește te de gropi și obstacole.

| vodka020202020 a răspuns:

Salut! Motorul 1.6d de 122 CP folosit de Mercedes-Benz în modelele C-Klasse este dezvoltat în colaborare cu Renault. De obicei, împărtășesc tehnologii și platforme. Este important să ții cont de întreținere și istoricul de service al mașinii respective. Deși părerile pot varia, în general, aceste motoare pot fi fiabile, dar fiecare experiență este diferită. Consultă și alți posesori pe forumuri Mercedes sau întreabă în comunități auto locale pentru părerile lor specifice.

| JohannesZu explică (pentru vodka020202020):

Mersi mult, la fel am zis si eu... depinde de cat de ingrijita e si consumabilele schimbate la timp! Cat despre forumul mercedes, se pare ca forum-ul s-a inchis! o sa incerc sa mai caut persoane dar greu de gasit exact cu acelasi motor! Ms mult, seara frumoasa!