| Începătorul988 a întrebat:

Sugerati-mi si mie niste masini tractiune spate, pana-n 5000€. Diesel, euro 4. "Cai cat mai multi", deoarece nu sunt influentat de cei din jurul meu. happy

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

BMW are tracțiune pe spate. Dar trebuie să ai grijă iarna la derapaje pentru că se pierde controlul ușor.

| Începătorul988 explică (pentru anonimg):

Sincer, o sa ai probleme iarna unde ar avea si cele tractiune fata...

| JusTPauL a răspuns (pentru anonimg):

Sincer iti zic eu nu-s un sofer prea bun, dar ma pot lauda ca am urcat pe semenic iarna trecuta cu 3 persoane in masina fara lanturi si cauciucuri de iarna destul de varza, cele de pe spate n-au profil mai mult de 5mm. Cred ca am fost singurul cu tractiune spate care n-a avut lanturi pe roti(desigur pentru orice eventualitate le-am avut in portbagaj).
Oricum au fost foarte multe curbe in care mi-a fugit spatele dar am lasat-o usor cu a doua si am urcat.

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Bmw seria 5, 525d, seria 3 330d, mercedes C-class, mercedes E Clasa, cam astea ar fi cele mai bune.

| Începătorul988 explică (pentru TheAnonimous3037):

Scuze, nu vreau sa platesc pretul masinii doar pe impozit pe 2ani. Pretul unui motor de 3000cm3 este mult prea exagerat pentru drumurile noastre.
Pana in 2000cm as prefera laughing

| JusTPauL a răspuns (pentru TheAnonimous3037):

Daca ai in jur de 1.80m nu recomand C clas si seria 3, eu am 1.88 si nu stau prea confortabile.
Daca mai pui ceva bani s-ar putea sa iei un e60 2006 bunicel sau un e39 super bun, adica pach M si dotari multe.
Daca zici ca vrei cai multi nu stiu ce sa zic de E class. E foarte bun pentru confort dar nu are cai multi nici macar motoarele mari.
Recomandarea mea ar fi sa mergi pe e39, este o masina foarte fiabila.

| Începătorul988 explică (pentru JusTPauL):

Am 1.85, si in spate la e46, coupe, aveam loc destul, si la picioare, cat si la cap. (Nu sa ma intind cu picioarele, dar suficient cat sa fie confortabil)

| mysterioR a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci nu ramane decat un 320d 150 HP urmand sa ii faci soft stage 1 daca vrei sa traga bine.

| Începătorul988 explică (pentru mysterioR):

320d, 120d, si am mai vazut cateva... La care e ambreiajul mai usor?

| JusTPauL a răspuns (pentru Începătorul988):

Inca mai am e46, 2ani de zile m-am dat cu el. Iti zic sigur ca la drum lung tu cu inca 1 ca tine in spatele tau e naspa. Am trecut la e60 si diferenta e enorma. Adevarul e ca sunt din ligi diferite iar e60 deja este o masina premium dar si e39 este o masina super spatioasa. Iti da senzatia aia de masina mare, puternica.
Eu unul nu o sa mai iau masini mici mai jos de E class, 5er, a6,

| Începătorul988 explică (pentru JusTPauL):

De ce ar fi naspa?

| mysterioR a răspuns:

Chiar nu stiu daca iti permiti sa intreti un 3.0 dar o varianta ar fi E46 330d. O alta varianta ar putea fi 530d E60 dar nu stiu daca gasesti ceva bun la 5 mii.

| Începătorul988 explică (pentru mysterioR):

M-am urcat astazi intr-un seria 5, e60. Mi se pare mult prea mare pentru o masina de oras. M-as orienta catre sedan/coupe/hatchback, nu limuzina.