| anonim_4396 a întrebat:

Salut,sunt clasa a 10 si sunt foarte pasionat de masini,stau cu orele si lucrez la masina tatălui meu si viitoarea mea masina,am dobândit aceasta pasiune dupa ce am intrat la liceu,cu timpul a inceput sa imi placa mecanica,sa repar,sa demontez,sa fac masina pe placul meu(pe langa asta imi place sa fac detailing auto,imi place sa le intretin interior cat si exterior). Liceul la care sunt eu are si profil de profesională mecanica dar eu am intrat pe turism si alimentație, tatăl meu imi spunea sa ma transfer pe mecanica, pentru ca vede ca pun pasiune in tot ceea ce repar, insa nu pot sa imi las prietenii si amintirile din ultimii 2 ani de zile.Planurile mele stau astfel:

-dupa ce termin liceul vreau sa ma angajez ca ucenic mecanic la servicul din orasul meu
-dupa 2 3 ani in care sunt angajat si am strâns banii, vreau sa îmi deschid un atelier de detailing auto profesional unde vreau sa pun trup suflet si pasiune
Pentru mine planul suna bine dar vreau si părerea celor care sunt trecuți prin viață si au varsta necesară pentru sfaturi de viață.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu e sa te concentrezi pe pasiunea ta, iar cariera sa ti-o construiesti in jurul acesteia.Cu prietenii poti oricum tine legatura, nu e neaparat sa fiti in aceeasi clasa.Va vedeti in pauze. In liceu eu si prietenele am ajuns la profile complet diferite, deci clase diferite.Ne vedeam in pauze si in weekend, nu era nicio problema.

Din pacate, cu timpul prieteniile nu mai sunt atat de puternice, deci daca iti pui singur piedica din cauz lor, vei regreta mai incolo.Pe primul loc trebuie sa pui propria persoana, prietenii sa fie pe locul doi.Asa face o persoana care se respecta, si atentie, asta nu inseamna ca nu pretuiesti prietenia cu aceste persoane.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu mă pricep la "sa repar, sa demontez, sa fac masina pe placul meu(pe langa asta imi place sa fac detailing auto" dar eu iți urez succes!

| relian a răspuns:

Deschide atelier ce doresti, dar mai intii fa ceva studii, vezi daca se cauta ce vrei tu sa faci, nu conteaza ce stii sau cit stii, ori cit de bun esti, conteaza in primul rind sa se caute ceea ce faci, altfel ramane la stadiu de pasiune.

Pina una alta termina liceul, angajeazate la shopul ala ce spui, asta daca or sa te angajeze aia, deci nu-ti fa planuri prea mari.Asa sa visezi este ok, dar vei vedea tu atunci cand o sa vina timpul, ce va trebuie sa faci.