| Botan_Filip_1998 a întrebat:

Salut, sunt din Timișoara și as vrea să-mi cumpăr o motocicleta de 125cm din Oradea, înmatriculata cu asigurarea și itp făcut, ar putea cineva să-mi explice toată procedura de vânzare cumpărare și să-mi spună ce acte trebuie să-mi dea vânzătorul?

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, va intalniti la fata locului, vezi motocicleta, iti convine, si bateti palma, de aici apar urmatoarele:
cererea de transcriere a noului proprietar;
fisa de inmatriculare a vehiculului vizata de Organele Fiscale ale autoritatilor administratiei publice locale;
documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului (factura, contract de vanzare-cumparare, etc.) -copie xerox;
trei certificate de radiere -completate;
cartea de identitate a vehiculului (original si copie);
BI/CI al solicitantului (original si copie);
dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice;
pentru transcriere aveti nevoie si de asigurarea obligatorie de raspundere civila (RCA) in cpoie;
dovada de plata a taxei de inmatriculare -se achita la Administratia Financiara -in original;
dovada de plata a certificatului de inmatriculare -se achita la C.E.C. sau B.C.R. -in original;
certificatul de inmatriculare al vechiului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate;
placutele cu numar de inmatriculare (in cazul in care nu vor fi pastrate de noul proprietar);
certificatul de autenticitate -eliberat de Registru Auto Roman (R.A.R.) -in original;
procura speciala, dupa caz;
alte acte necesare pentru clarificarea unor situatii particulare, daca va fi cazul.

| Botan_Filip_1998 explică (pentru DaniTDCI):

Mersi de răspuns, Deci ma duc la el îmi da toate actele facem contractul vânzare cumpărare, și ce mai trebuie, și la mine in Timișoara eu mai trebuie sa merg la rar sau in alta parte dacă are asigurarea făcută și itpu făcut?