| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Sunt in scoala de soferi si as vrea sa va intreb dupa a cata sedinta,instructorul ma va invata:mersul inapoi, intoarcerea din 3 miscari, plecarea din rampa, etc? Sunt deja la a6 a sedinta imi spune ca conduc bine dar chestia e ca nu ma lasa sa schimb si a3a si a4a...

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de cat de bine sofeaza fiecare cursant.
Probabil ca nu ai suficienta incredere in tine si sofezi timorat, fiindca instructorul te simte, de aceea nu te lasa sa treci la treapta 3 si 4.
Rabdare, multa rabdare!
Intai sa stapanesti bine masina, fiindca intoarcerea din 3 miscari si plecarea din rampa, sunt extrem de usoare. Incearca doar sa le intelegi logic, inainte sa le executi si iti vor iesii intotdeauna.

| Sofer a răspuns:

Eu când am făcut școală de șoferi m-a pus de ori sa fac toate cele de sus.
II mai ziceam "noi când facem o parcare cu spatele sau mers înapoi" o sa mergeți cu spatele atunci când o sa învățați sa mergeți bine cu fața. Maxima replica asta.

| DaniTDCI a răspuns:

Valeu. te tine doar cu viteza a 2-a. eu am avut putin noroc si mergeam si cu a 3-a rolling on the floor.
Ar fi trebuit ca dupa cel putin 10 ore de conducere sa te invete si astea, cam ciudat, intreaba-l deoarece sunt sanse ca la examen sa te puna sa le faci. succes

| Anuket a răspuns:

De a 4-a nici nu e nevoie, dar a 3-a da. Ar trebui să începi să faceți ceva din ce ai spus, poate mai faci greșeli, mai pune-i întrebări la ce ți-e neclar. De picat nu știu ce să zic, nu prea cred că vrea să pici că îi scade și lui promovabilitatea, dar poate nu e atent sau nu ține evidența orelor...

| RazvanC28 explică (pentru Anuket):

Pai la examen e ok maxim pana in a 3a?

| raMLesS a răspuns (pentru RazvanC28):

Poti sa fii si in a 10-a, important e sa te deplasezi cu viteza legala, de-asta nu te pune sa treci de a 3-a.
Cand esti in treapta 3-a ai peste 30 km/h, iar viteza legala e de 50km/h.
La examen ar fi cel mai bine sa conduci cu 40km/h, nu te grabi, concentreaza-te si beleste urechile bine la ce iti spune examinatorul.

| Anuket a răspuns (pentru RazvanC28):

E musai și a treia, dar da, e cam maximum.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Te-ai gândit că poate instructorul tău te vede nepregătit pentru așa ceva? In viteza a patra oricum nu ai ce căuta acum la școală...

| Iuli122122 a răspuns:

Uhh naspa instructor. Am un coleg si din cand in cand merg cu el. E deja la a 10-a sedinta si nu doar că din primele 3 sedinte a invatat ce zici tu, dar acum chiar il lasă să meargă cu a 3-a cel mult. A 4-a deja nu prea are pe unde.

Depinde de instruc. Cel la care esti tu cel mai probabil vrea să te facă să pici ca să poti să mai castige eventual niste ore.

| Paraschiv_Nicoleta_1978 a răspuns:

Ore în plus, bani în plus, 1 zi bord, pedalier
Câteva zile drum întins, apoi la fiecare ședința parcări, întoarceri, rampa, dar na....bani,bani,bani