| anonim_4396 a întrebat:

Salut tocmai ce am avut un accident cu un tir, l-am lovit intr-o curba si doar eu am avut avarii el nu a avut nimic, stie cineva ce trebuie sa fac? el a spus ca ramane asa. la ce fel de service trebuie dusa? partea din spate s-a strambat si la fel si roata

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca vorbim de accident fara daune, deci treaba e simpla: ai nevoie de o constatare sau autorizatie de reparatie.
Astea nu se pot face decat impreuna cu soferul de tir. Soferul ar trebui sa stie ca accidentele trebuie declarate. Si tu la fel.
Daca a fugit, varianta legala este sa mergi la politie sa declari ce s-a intamplat, iar ei il vor cauta pe soferul de tir, si daca il vor gasi, ii vor lua permisul pentru ca nu a declarat accidentul in 24 de ore. Daca nu il vor gasi, vei primi tu autorizatia de reparatie si o amenda pentru neadaptarea vitezei, probabil.
Mergi la politie.
Service-urile nu se vor atinge de masina ta, fara acea autorizatie de reparatie.

| andrei002344 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai accidentul a fost acum 3 saptamani, nu cred ca sunt sanse sa mai dau de soferul tirului nu am luat numar nimic el a plecat

| suntserios a răspuns (pentru andrei002344):

Complicata situatia ta. Singura sansa e sa declari accidentul la politie, ramai fara permis ca nu l ai declarat la politie și obții autorizația de reparatie. Si eventual il lasi si pe soferul ala fara munca 30 zile. Cam asa se intampla cand iei permisul pe un sac de cartofi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru andrei002344):

Fara victime am vrut sa scriu, nu fara daune.
Pai in cazul asta, repararea masinii constituie infractiune, iar declararea accidentului te lasa fara permis.
Nu exista o varianta legala fara consecinte, in situatia ta.

| andrei002344 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pe cat timp reținerea permisului

| andrei002344 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poti sa imi dai add sa vorbim despre chestia asta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru andrei002344):

Pe 30 de zile, din cate stiu. Citeste legislatia, eu stiu chestiile astea doar la nivel de cultura generala/legislatie obligatorie pentru examenul auto, nu sunt trecut prin multe situatii de genul.

| andrei002344 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si sunt nevoit sa dau acel examen iar? De redobandire a premisului

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru andrei002344):

Din cate stiu eu, nu.
Cauta in legislatie.

| andrei002344 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si nu conteaza cat timp a trecut dupa cele 24 de ore nu? Gen sa se mărească amenda sau zilele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru andrei002344):

Nu cred.

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand trebuie sa obtii o adeverita pentru a putea repara masina. Si pentru asta trebuia sa faci o amiabila cu respectivul sau sa declarati la politie accidentul.

| ionuti34 a răspuns (pentru suntserios):

Pai faza e ca el a plecat a zis ca ramane asa gen ca se grabea? nu mai pot da de el

| suntserios a răspuns (pentru ionuti34):

Cam nasol. Legal nu prea ai cum sa iti repari masina. Service urile nu ar trebui sa accepte sa repare masini fara autorizatie.

| Digikey a răspuns:

O duci la un service care se ocupa si de tinichigerie.Majoritatea au asa ceva.Doar politia pe strada iti cere dovada. Poti sa o obtii usor daca declari la Politia de care apartii ca ai lovit-o la tine in curtesau la bunici cand ai dat cu spatele si nu ai vazut o gramada de lemne. Tipul cu Tirul a fost de treaba mai ales daca zici ca vina a fost a ta.Asa macar nu-ti mai creste pretul la asigurare.

| andrei002344 a răspuns (pentru Digikey):

Pai e destul de tare lovita adica partea de la roata din spate gen e rupta si roata strambata.

| andrei002344 a răspuns (pentru Digikey):

Pai cum dovedesc ca am lovit-o in curte. adica ce o sa ma intrebe cei de acolo? trebuie sa le arat poze sau cum?

| Digikey a răspuns (pentru andrei002344):

Trebuie sa dai o declaratie.

| andrei002344 a răspuns (pentru Digikey):

Sa le zic ca am lovit-o acum o saptamana? si in declaratie trebuie sa explic ce s-a intamplat? trebuie sa vada si masina in poze sau cum

| Digikey a răspuns (pentru andrei002344):

Le zici ca ai lovit-o ieri daca te duci azi.trebuie sa declari in 24 de ore.

| andrei002344 a răspuns (pentru Digikey):

Pai problema e ca eu chiar stau la tara dar in momentul de fata sunt in alt judet fata de unde stau eu. si masina o am aici. o sa conteze ca in momentul de fata sunt in alt judet? si nu o sa ceara poze cu lovitura?

| Digikey a răspuns (pentru andrei002344):

Este posibil sa ceara sa vada masina.

| andrei002344 a răspuns (pentru Digikey):

Ai Facebook sau ceva sa vorbim sa iti pot arata lovitura? chiar am nevoie de ajutor.

| andrei002344 a răspuns (pentru Digikey):

Daca le arat poze e ok sau trebuie fizic sa o duc la politie?

| Eugen80 a răspuns:

Trebuia sa faceti amiabila. completati amandoi foile, tu te declari vinovat si asa completati actele si cu partea ta de amiabila te duci in service sa ti-o repari.
Nu poti merge cu o masina avariata fara sa declari nicaieri nimic. Daca era doar o zgarietura puteai spune sa ai gasit-o in parcare, dar la ce spui tu, e clar ca nu se putea face in parcare, deci trebuie declarata.
In mod normal si legal, nici un service nu are dreptul sa iti reparare o avarie daca nu ai nici o dovada despre ea, ori amiabila, ori dovada de reparatie de la Politie!

| andrei002344 a răspuns:

Pai si daca le spun ca tirul lui nu a avut nimic s-a uitat si nu avea nicio lovitura.

| andrei002344 a răspuns:

Faza ca am adus-o pe platforma ca nu puteam merge cu roata stramba