| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si prin august as vrea sa ma apuc de scoala de soferi insa nu stiu absolut nimic despre masini sau circulatie, reguli, semne etc..Stiu foarte putin din tot si as vrea sa-mi lase si mie niste link-uri de unde sa incep pentru ca urmeaza vara si n-o sa am absolut nimic de facut in afara de invatat, vreau sa ma pun serios insa mi-e sa nu invat ceva gresit asa ca apelez la cei care chiar stiu, dau funda, multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere pentru categoria B (banuiesc ca asta te intereseaza) o poti incepe la 17 ani si 9 luni.
Poti incepe sa inveti si inainte legislatia rutiera, incepand cu OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, Regulamentul de aplicare si Ordinul MAI nr.268/2010, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate la zi pe drpciv.ro, site-ul oficial al Directiei de permise.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia i sa faci scoala de soferi, sa inveti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar trebui sa cumperi o carte de legislatie rutiera, pe intelesul tuturor, si sa citesti de prin ea. Nu o lua ca pe un roman cap-coada, ca e obositor si nu retii nimic. Citeste capitolele care ti se par interesante, care iti pot raspunde la anumite intrebari.
Poti sa cauti si jocul asta, e partial folositor, ca regulile alea sunt aplicabile si in Romania https://www.youtube.com/watch?v=TCtIK2KsTWQ

| bogdan324 a răspuns:

Iti faci cont pe scoalarutiera.ro si dai pe mediul de invatare(sunt aproape 1200 de intrebari care iti pot pica la examen), recomand sa faci acel mediu de invatare de minim 2 ori cat sa vezi si unde ai gresit, iar dupa asta du-te la sectiunea de chestionare si incearca sa faci toate cele 45 de chestionare cu minim 25 de puncte fiecare.
Mai ai si sectiunile cu indicatoare si marcaje, legislatie rutiera, curs de mecanica si tot asa.
Ce am mai facut eu a fost sa citesc codul rutier simplificat de pe e-drpciv.ro,iti recomand sa-l citesti si pe ala macar odata fiindca iti explica in mare parte cele mai importante lucruri pentru examen.

| Puiu271 a răspuns:

Uite, eu când a fost s-a dau sala acum o jumătate de an ( în septembrie ) mi-am cumpărat de la Librărie o carte de legislatie la 20 lei, este cea mai buna carte, Sunt pe scurt și exact tot ce trebuie să inveti plus ca și la legislatie o sa mai faceți întrebari cu instructorul, M-am apucat prin iunie sa invat, nu stabilisem sa ma înscriu la o școală de șoferi Inca, dar am zis ca o sa-mi prinda bine, iar apoi în iulie m-am înscris la școală la cineva de la mine din sat fugitiv a fost totul am auzit că o prietena s-a înscris hai si eu instructorul, avea 10 ani de cand deschisese școala și el era singurul instructor și era școala lui proprie. Iar din iunie pana in septembrie am repetat cartea de 3 ori cap-coadă, și Inca stiu toate paginile de la cartea asta https://m.emag.ro/......GFYK2BBM/. Ai grijă la cine te inscrii la școală. Eu nu am avut o experiență așa plăcuta, dar ma bucur ca am luat permisul și acum merg zi de zi cu mașina la liceu ( Sunt clasa a 12a), am dat orașul de 3 ori și nu am picat ca nu știam, numai ca instructorul la care eram ne uita mereu dosarele acasa si trebuia să ne întoarcem din drum, la începutul nu credeam în vorba aceea "daca te întorci din drum nu iti merge bine " Dar sa stii ca exact asa a fost, primelw 2 dați ne uita mereu dosarul iar întoarcerea. Iar a treia oara m+am rugat toata noaptea sa iau și eu examenul imi doream foarte mult, iar când am fost la programare pentru. A treia oară am luat dosarul la mine si nu ne-am mai întors, și chiar atunci am luat a treia oară. Culmea, nu era vorba ca nu stiu sa conduc sau ca faceam greșeli mari, dar am avut mari emoții și am avut și un mare ghinion cu intorsul din drum. Deci, multă BAFTA și spor la învățat.