| M3nt4l a întrebat:

Am 31 de ani si in urma cu 5 zile am achizitionat o masina Mercedes Sprinter cu motor de 2874 cmc cu turbo. Motorul porneste, trage, dar scoate fum alb si nu stiu ce problema are.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil motorul este defect. Du-o in service-ul auto, la reparat!

| xerxes1 a răspuns:

Fumul alb este de la apa in camera de ardere.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, in primul rand ar trebui sa verifici nivelul lichidului de racire in vasul de expansiune, si culoarea acestuia, eventual daca are miros de fum, completeaza cu lichid de racire, fa niste km cu masina si verifica din nou nivelul, daca e scazut inseamna ca ai o fisura pe chiuloasa sau chiar in blocul motor, e costisitor. succes

| sir sanjei a răspuns:

Cum e nivelul la lichidul de racire?
Ce culoare are lichidul de racire?
Daca scoate fum alb si dupa ce se incalzeste motorul inseamna ca ai garnitura de chiulasa arsa!

| M3nt4l explică:

Va multumesc tuturor pentru pareri, chiar m-au ajutat foarte mult, multumesc mult.